V letnem poročilu Amnesty Internatinal opozarja, da je globalna gospodarska kriza človekove pravice močno potisnila v ozadje in ustvarila nove probleme. Zaradi varnosti in kot odziv na globalne grožnje so bile človekove pravice namreč poteptane.
Amnesty International trdi, da so strukturne politike, ki temeljijo na tržni ekonomiji, razširile vrzel med bogatimi in revnimi ter pustile na stotine milijonov ljudi izpostavljene nevarnosti revščine, brez varnostne mreže, ki bi jih lovila. Kot piše v poročilu, stopnjo lakote in podhranjenosti povečuje več dejavnikov, vse premalo pa se naredi za to, da bi ljudem ponudili zadovoljitev njihovih osnovnih potreb.
V 400 strani dolgem poročilu AI opozarja, da naraščajoča revščina lahko vodi v nestabilnost in množično nasilje. Odgovor naraščajočih avtoritarnih vlad na to pa je bil represiven.
Poročilo še ugotavlja, da do trajnega gospodarskega okrevanja ne bo prišlo, dokler vlade ne bodo začele reševati človekovih pravic in prenehale z oboroženimi spopadi.
Amnesty International začenja novo oglaševalsko akcijo, imenovano Povpraševanje dostojanstva. Z njo želijo najmočnejše gospodarske sile na svetu pozvati, naj bodo za zgled in naj odstranijo tako imenovano časovno bombo človekovih pravicah.
AI Avstrijo opozarja pred problemom rasizma
Avstrija se tako kot prej sooča s problemom rasizma, je dejal generalni sekretar Amnesty International Avstrija Heinz Patzelt. Ob tem je kot "rasistično, islamofobno in antisemitsko" označil tudi predvolilno kampanjo svobodnjakov (FPÖ).
V avstrijski družbi imata še vedno svoje mesto rasizem in diskriminacija, še posebej problematično pa je, če ju izvaja tudi država, je opozoril Patzelt. Kot je poudaril, AI v Avstriji govori o "institucionalnem rasizmu". Avstrija mora delovati proti tovrstnemu razpihovanju sovraštva, je dejal Patzelt, ki se sicer ni zavzel za kazenskopravne ukrepe. Avstrija mora proti temu delovati prek civilne družbe in prevzeti odgovornost; tudi politika bi morala zavzeti stališče, je še poudaril.
Kot posebej žaljivo za človekove pravice je Petzelt izpostavil kampanjo avstrijskega FPÖ pred volitvami v Evropski parlament. V svojo kampanjo so med drugim vključili geslo, v katerem izražajo nasprotovanje članstvu Turčije in Izraela v EU. Kot je dejal Petzelt, se bo AI v prihodnje vzdržala komentiranja dnevne politike, "bo pa odprla usta, ko bodo prestopljene meje". Komentar predvolilne kampanje svobodnjakov je bil po njegovih besedah "nujna izjema".
AI poleg tega v poročilu med drugim kritizira ponovno uvedbo uporabe taserjev, pištol, ki zadajejo elektrošok, za zaporniške paznike. Poročilo poleg tega ugotavlja, da Avstrija ni dosegla nobenega napredka pri varnostnih ukrepih proti mučenju in drugim oblikam nasilja, oblasti pa so povsem odpovedale tudi pri zaščiti prosilcev za azil in priseljence.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.