Tujina

Kriza na Korziki mimo

Ajaccio/Pariz, 01. 10. 2005 11.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Okoli 150 policistov je na Korziki razgnalo stavkajoče in spet omogočilo dostop do otoka.

Kritiki se strinjajo, da je za krizo na otoku odgovoren predvsem francoski premier de Villepin, ki je s prehitrimi odločitvami dopustil, da so Korzičani problem trajektnega podjetja preoblikovali v nacionalistični problem.
Kritiki se strinjajo, da je za krizo na otoku odgovoren predvsem francoski premier de Villepin, ki je s prehitrimi odločitvami dopustil, da so Korzičani problem trajektnega podjetja preoblikovali v nacionalistični problem. FOTO: Reuters
Med množico turistov, ki je obtičala na otoku, je po navedbah slovenskega ministrstva za zunanje zadeve najmanj 23 Slovencev. Slovensko veleposlaništvo v Parizu bilo v stiku s skupino za krizno upravljanje, ki pomaga turistom, ki se niso mogli vrniti domov.

Promet na letališčih Bastia in Ajaccio na Korziki je po posredovanju francoskih policistov, ki so pregnali stavkajoče, ponovno stekel, tako da se bodo lahko številni turisti, ki že več dni ne morejo z otoka, vrnili domov. Policisti so z oklepnimi vozili odrinili tudi tovornjake, ki so zapirali pot do pristanišča v Ajacciu, omogočili pa so tudi dostop do naftnih terminalov v francoskem pristanišču Marseille.

Kriza zaradi privatizacije

Ulice korziških mest so se spremenile v bojišča
Ulice korziških mest so se spremenile v bojišča FOTO: Reuters

Stavkajočim na Korziki so se pridružili tudi v Marseillu, kjer prav tako nasprotujejo privatizaciji družbe SNCM, ki s svojimi ladjami povezuje največji francoski otok s celino.

Krizo je povzročila odločitev Pariza o privatizaciji trajektne družbe SNCM. Mornarji, ki jim v tem primeru grozi izguba 400 delovnih mest, so zasedli eno od ladij. Posredovale so posebne policijske enote in štiri delavce priprle. To pa je povzročilo jezno reakcijo korziških nacionalistov. Več deset se jih je zgrnilo na ulice, kjer so zažigali avtomobile in smetnjake ter policiste obmetavali z raketami in kamenjem.

Zaposleni v ladjarski družbi, ki se bojijo izgube dela, in njihovi privrženci so privatizaciji nasprotovali tudi z zaprtjem otoških letališči in blokado pomorskega prometa.

Ugrabljeni trajekt
Ugrabljeni trajekt FOTO: Reuters

Odločna policijska akcija

Kot so sporočili predstavniki francoske policije, so se za akcijo, s katero so končali krizo na otoku, odločili, da bi na Korziko lahko pripeljali hrano in zdravila.

Prefekt Korzike Pierre-Rene Lemas pa je davišnjo akcijo policije utemeljil s prošnjami drugih držav, naj njihovim državljanom omogočijo vrnitev v domovino. "Skoraj 15.000 turistov je ujetih na Korziki, poleg tega so naše zaloge zdravil in krvi pri koncu," je dejal Lemas. Na Korziki je danes na prevoz na celino čakalo okoli 7000 vozil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10