
Italijanski državljan finskega porekla Soile Lautsi je pred meseci vložil tožbo, ker naj bi križ v učilnicah v šoli, ki jo obiskujejo njegovi otroci, kršil načelo sekularizacije, da bi torej morala biti država nevtralna glede verskih zadev. S tem je sprožil gorečo razpravo med privrženci križa v šolah in nasprotniki krščanskih verskih obeležij v javnih zgradbah, predvsem iz vrst različnih nekrščanskih in muslimanskih skupin.
Kot je odločilo sodišče, krščanski verski simbol v učilnicah ne krši načela sekularizacije, torej ločitve Cerkve od države. Tožnik tudi ni upravičen, da postavi to vprašanje pred sodišče.
Nek italijanski sodnik je lani poskrbel za pravo ogorčenje, ko je ugodil tožbi nekega muslimanskega voditelja in odredil umik križev iz dveh učilnic v šoli v osrednji Italiji, ker naj bi ta obeležja motila otroke tožnika. Višje sodišče je njegovo sodbo sicer razveljavilo, ko se je pritožila država. V spor sta se vmešala tudi papež Janez Pavel II. in italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, ki sta poudarila pomen križa za katoliško Italijo.
Rdeča kapica namesto Božička
Prejšnji teden je sicer v Italiji prišlo do novega spora glede katoliških verskih simbolov v šolah. Nekaj šol na severu Italije se je zaradi večjega števila muslimanskih šolarjev odločilo, da letos ne bodo postavili jaslic, ki ponazarjajo Jezusovo rojstvo. V neki osnovni šoli v Trevisu naj bi svetopisemske božične zgodbe zamenjali z branjem pravljice o Rdeči kapici, v osnovni šoli pri jezeru Como pa bodo v božičnih pesmih besedo Jezus zamenjali z besedo krepost.