V pogovoru za avstrijski Kronen Zeitung je guverner Kalifornije, Arnold Schwarzenegger dejal, da je bil to "najhujši dan v njegovem življenju". "Nisem imel izbire, saj kot guverner predstavljam prebivalstvo, katerega večina zagovarja smrtno kazen," je pojasnil Schwarzenegger.
Potem ko je Schwarzenegger zavrnil prošnjo za pomilostitev 61-letnega Beardsleeja, je bil deležen številnih kritik tako medijev kot tudi politikov. 'Odkar je potrdil smrtno kazen, je ovacije zamenjalo nezadovoljstvo,' je ocenil avstrijski dnevnik Kurier. "Sram me je, ker Schwarzeneggerja povezujejo s Štajersko," pa je dejal Kurt Lecker, član deželne vlade Štajerske, kjer se je Schwarzenegger leta 1947 rodil. Toda, kot v današnjem uvodniku z naslovom Terminator piše dnevnik Der Standard, 'tisti, ki želi postati nekdo v ameriški politiki, mora odobriti smrtno kazen'.
Schwarzeneggerja je kritiziral tudi politik avstrijskih Zelenih Peter Pilz. "Schwarzenegger ima dvojno državljanstvo. Smrtna kazen je v Avstriji in Evropi nesprejemljiva. Noben avstrijski državljan se smrtne kazni ne bi smel udeležiti ali jo odobriti," je dejal in dodal, da bi v nasprotnem primeru to škodilo ugledu Avstrije. Zato bi po Pilzevih besedah morali Schwarzeneggerju vzeti avstrijsko državljanstvo.
V Kaliforniji so v sredo s smrtonosno injekcijo usmrtili dvakratnega morilca Donalda Beardsleeja, kar je bila prva izvršitev smrtne kazni v tej ameriški zvezni državi v zadnjih treh letih, potem ko je Schwarzenegger zavrnil prošnjo za njegovo pomilostitev. 61-letni Beardslee je na izvršitev smrtne kazni čakal več kot 20 let, potem ko so ga leta 1984 zaradi umora dveh mladih žensk obsodili na smrt. Kalifornija je smrtno kazen znova uvedla leta 1978, sicer pa je na smrtno kazen v tej državi obsojenih še 640 zapornikov.