Obstajajo "verodostojni dokazi", ki kažejo na vpletenost savdskega princa Mohameda bin Salmana in drugih višjih uradnikov v umor savdskega novinarja Džamala Hašokdžija, ki oktobra lani je pretresel svet. Tako pravi poročilo Združenih narodov, ki na 100 straneh analizira podrobnosti umora, ki ga je posebna poročevalka ZN Agnes Callamard poimenovala za "mednarodni zločin", poroča The Guardian.
"Sklep posebnega poročevalca je, da je bil gospod Hašokdži žrtev namerne, načrtovane usmrtitve, izvensodnega uboja, za katerega je Savdska Arabija odgovorna po mednarodnem pravu o človekovih pravicah," je dejala.
S pomočjo posnetkov pogovorov znotraj konzulata v Istanbulu, kjer je bil novinar umorjen, poročilo opisuje njegove zadnje trenutke življenja, kako so ga soočili savdski uradniki, eden izmed katerih je dejal: "Prihajamo pote." Ker Hašokdži ni želel sodelovati z njimi, je sledilo prerivanje, sliši se težko dihanje: "Ocene posnetkov s strani obveščevalcev iz Turčije in drugih držav nakazujejo na to, da so Hašokdžiju vbrizgali sedativ, nato pa so ga zadušili s plastično vrečo."
Savdska Arabija kljub kritikam mednarodne javnosti vztraja, da je bil umor Hašokdžija posledica spodletele operacije, o kateri prestolonaslednik, princ Mohamed bin Salman, ni vedel nič. Ugibanja, da za umorom stoji sam prestolonaslednik, v Riadu tako odločno zanikajo.
A posebno poročilo ZN ugotavlja, da obstajajo "verodostojni dokazi", ki utemeljujejo nadaljnjo preiskavo višjih uradnikov in samega princa bin Salmana. Ugotavlja tudi, da savdska preiskava umora ni bila izvedena "v dobri veri", ter bi lahko pomenila celo oviranje preiskave. Zahteva tudi prekinitev sojenja 11 obtoženim vpletenosti v umor, petim grozi smrtna kazen, zaradi "zaskrbljenosti zaradi tajnosti postopkov in pomanjkanja kredibilnosti".
Posnetki iz konzulata iz dne pred umorom, torej 1. oktobra, pa razkrivajo besede: "Jutri prihaja komisija iz Savdske Arabije. Nekaj morajo narediti v konzulatu... njihovo delo tu notri bo trajalo dva ali tri dni."
Spomnimo: 2. oktobra je savdski novinar, kritik princa bin Salmana, vstopil v savdski konzulat v Istanbulu in izginil. Prišel je urediti dokumente glede prihajajoče poroke z zaročenko, sicer državljanko Turčije, ki ga je čakala pred konzulatom. Že kmalu so se pojavile obtožbe, da za umorom stojijo savdske oblasti, kar pa so te vztrajno zavračale.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.