Drugi krog neposrednih pogovorov med Prištino in Beogradom o končnem statusu Kosova se je danes v Bruslju končal po štirih urah oziroma uro kasneje, kot je bilo sprva predvideno. Pogovori delegacij se zdaj nadaljujejo s pogajalsko trojko Evropske unije, ZDA in Rusije, kot so sporočili iz Bruslja, pa se bo trojka z obema stranema znova sestala 22. oktobra na Dunaju.
Razlog za podaljšanje pogovorov naj bi bila razprava o srbskem predlogu avtonomije za Kosovo. V razpravo se je vključil tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana.
Kot so sporočili iz Bruslja, je srbska delegacija na pogajanjih podrobneje predstavila svoj predlog avtonomije za Kosovo v okviru Srbije, Priština pa svoj predlog "prijateljskega sodelovanja" med dvema neodvisnima državama in polno uresničevanje pravic srbske manjšine.
Kot poudarja pogajalska trojka v uradnem sporočilu za javnost po pogovorih z obema delegacijama, sta obe strani "postavljali vprašanja in odgovarjali na nasprotne predloge".
Obe delegaciji sta se tudi zavezali, da se bosta v skladu z dogovori z Dunaja 30. avgusta in New Yorka 28. septembra "vzdržali vsakršnih provokativnih dejanj, ki bi lahko ogrozila varnost in stabilnost v regiji", še poudarja v sporočilu za javnost pogajalska trojka, ki jo sestavljajo v imenu EU nemški diplomat Wolfgang Ischinger, ZDA Frank Wiesner in Rusije Aleksander Bozan-Harčenko.
Koštunica: Kosovo ne bo neodvisno
"Kosovo in Metohija ne bosta nikoli neodvisna država, ne glede na različne pritiske in grožnje Srbiji“, je na skupščini Demokratske stranke Srbije dejal njen predsednik Vojislav Koštunica.
Zatrdil je, da albanski separatisti dobro vedo, da ima Srbija na svoji
strani zakon in mednarodno pravo. Razglasitev neodvisnosti bi po mnenju
Koštunice bila v nasprotju z vsemi zakoni.
Koštunica je še poudaril, da bi Kosovo lahko bilo neodvisno samo v primeru, če bi se s tem strinjala Srbija ali pa bi Varnostni svet prekršil listino Združeni narodov. Opozoril je še na dejstvo, da bodo ZDA najverjetneje zaradi svojih strateških interesov po desetem decembru enostransko priznale neodvisnost Kosova. V teh okoliščinah mora vsa država usmeriti svojo pozornost v zagotavljanje normalnega življenja Srbov na Kosovu in Metohiji ter onemogočiti enostransko razglasitev neodvisnosti.
EU optimistična
EU je bila glede srečanja in končnih dogovorov optimistična, saj naj bi obe strani nakazali voljo za pogovor. Namen srečanja je bil predvsem podrobna predstavitev stališč obeh strani in izmenjava mnenj, so pojasnili v Bruslju. Zaradi pozitivnih premikov lahko v prihodnje pričakujemo okrepitev pogajanj, torej še več dvostranskih srečanj, so v petek pojasnili v kabinetu visokega predstavnika EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane.
"Treba pa bo narediti še kar nekaj poti," je še dodal predstavnik Evropske unije v pogajalski trojki Wolfgang Ischinger in v imenu pogajalske trojke EU, ZDA in Rusije tako Beograd kot Prištino znova pozval, naj pospešita pogovore, saj se 10. december, ko naj bi se pogajanja zaključila, hitro približuje. Še enkrat je opozoril, da se je "obdobje preučevanja" zaključilo in da bo potrebno ponuditi rešitve, ki pa jih ne Beograd ne Priština za zdaj še nista pokazali.
Predstavnik Evropske unije v pogajanjih Ischinger je vse vpletene strani pozval k sprejetju "bolečih odločitev“, da bi lahko dosegli napredek pri pogajanjih. Dejal je še, da pogajanja o prihodnjem statusu Kosova prehajajo v pomembno fazo, vendar pa dosedaj ni bilo storjenega dovolj, da bi dosegli dogovor.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.