Kosovski predsednik Fatmir Sejdiu je napovedal, da bi lahko Kosovo leta 2011 podalo zahtevo za članstvo v Združenih narodih, danes pišejo kosovski mediji. "Potrebujemo nova priznanja, verjamem pa, da bomo naslednje leto lahko predstavili nove argumente v zvezi z našo zahtevo za članstvo v ZN," je izjavil Sejdiu.
Po navedbah prištinskih medijev Kosovo pričakuje nova priznanja neodvisnosti po četrtkovi objavi mnenja Meddržavnega sodišča (ICJ) v Haagu, da razglasitev neodvisnosti Kosova ni predstavljala kršitve načel mednarodnega prava.

Kosovski parlament je v petek na slavnostnem zasedanju sprejel deklaracijo, v kateri piše, da pričakujejo nova priznanja, hkrati pa pozdravlja poziv Evropske unije za začetek dialoga s Srbijo o tehničnih vprašanjih.
"Meddržavno sodišče je odprlo pot novim priznanjem države Kosovo. Odločitev ICJ je tudi odprla pot Kosovu tako proti regionalnim kot tudi evroatlanstkih povezavam," piše v deklaraciji, ki izraža "vero, da bo zgodovinska odločitev ICJ doprinesla k miru in stabilnosti na Kosovu in v regiji".
Kosovski zunanji minister Skender Hyseni je v petek povedal, da je že pripravil 120 pisemskih prošenj različnim državam, naj priznajo kosovsko samostojnost.
Srbski premier Mirko Cvetković je medtem v petek v Beogradu napovedal, da bo Srbija svoje stališče o nasprotovanju neodvisnosti Kosova branila pred Generalno skupščino ZN. Dodal je, da bo Srbija GS ZN predložila resolucijo o reševanju kosovskega vprašanja na način, ki bo sprejemljiv za obe strani.
Bo Republika srbska sledila Kosovu?

Premier Republike srbske Milorad Dodik je za današnjo izdajo srbskega časnika Danas izjavil, da bi "hipotetično" lahko tudi Republika srbska sledila kosovskemu vzoru in se odcepila od BiH.
"Zakaj bi potem bil problem, če nekdo, recimo hipotetično celo Republika srbska, naredi isto v prihodnosti?" se je vprašal Dodik v intervjuju za srbski časnik in dodal, da odločitev ICJ ne bo brez posledic za BiH. Po njegovih besedah bodo v Republiki srbski o tej zadevi razpravljali po parlamentarnih volitvah v BiH 3. oktobra.
"Doslej je bila praksa drugačna, saj so nam vedno govorili, da to ne more biti naša pot," je v intervjuju poudaril Dodik. "Toda to mnenje ICJ, ki so ga podprle najmočnejše države na svetu, pravi, da je to možna praksa," je še dodal Dodik.
Premier Republike srbske je v glede odločitve ICJ še poudaril, da je ta "spet ponižala Srbijo", in dodal, da je "še vedno prisotna močna fronta proti Srbiji in srbskemu prebivalstvu". To po njegovem mnenju zastopajo predvsem države, ki so priznale Kosovo in med katerimi so ZDA, 22 od 27 članic EU in Japonska ter večina sosed Srbije.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.