Kosovo je samostojnost razglasilo 17. februarja 2008. Državo, ki se še vedno bori za mednarodno priznanje, je doslej priznalo 75 držav, med njimi tudi Slovenija. Nazadnje je najmlajšo evropsko državo 4. februarja letos priznal Oman.
Številni sicer menijo, da se je ugled Kosova, edine države Zahodnega Balkana, ki še ni dočakala odprave vizumov za vstop v EU, v treh letih poslabšal. Hkrati se kosovsko gospodarstvo sooča s številnimi težavami. Pereča je tudi izredno visoka brezposelnost (okoli 40 odstotkov), državo pa pestita tudi korupcija in organizirani kriminal.
Žalostno razpoloženje na Kosovu bi lahko potrdilo tudi dejstvo, da ob obletnici na Kosovu ni predvidenih nobenih večjih slovesnosti. Po poročanju časnika Koha Ditore naj bi posamezne prireditve organizirali nekateri mestni sveti.
Črna pika za ugled Kosova je zagotovo poročilo poročevalca Sveta Evrope Dicka Martyja o nezakoniti trgovini s človeškimi organi, v katero naj bi bil vpleteni nekateri ključni kosovski politiki, med njimi dosedanji kosovski premier Hasim Thaci. Slednji je doslej vse obtožbe zanikal.
Thaciju je sicer uspelo, da je slavil na prvih, sicer predčasnih, parlamentarnih volitvah v samostojnem Kosovu decembra lani, nedavno pa mu je uspelo skleniti dogovor o koaliciji z Zvezo za novo Kosovo Behgjeta Pacollija, manjšinskimi strankami in listo Ukea Rugove.
S sestavo nove vlade je povezana tudi obnovitev dialoga med Beogradom in Prištino glede kosovske prihodnosti. Srbija in njene zaveznice Kosova še niso priznale. Predvsem EU si želi, da bi se pogovori začeli čim prej, čeprav datum še ni določen.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.