
Predstavniki Beograda in Prištine so na pogovorih v Bruslju dosegli dogovor o regionalnem nastopanju Kosova. Kompromis predvideva, da bo Kosovo na regionalnih srečanjih nastopalo pod imenom Kosovo, ki mu bo dodana zvezdica. Ta bo uvajala opombo: "Ta napis ne prejudicira statusa Kosova in je v skladu z resolucijo ZN 1244 in mnenjem Meddržavnega sodišča o kosovski deklaraciji o neodvisnosti". Zahteva Prištine, da se v opombi omeni tudi njeno deklaracijo o neodvisnosti Kosova, ni bila sprejeta.
Srbski predsednik Boris Tadić je pozdravil dogovor in ocenil, da to pomeni, da Kosovo na regionalnih forumih ne bo prisotno kot neodvisna država. "Z doseženim dogovorom je politika 'tako Evropa kot Kosovo prestala zgodovinski preizkus, s čimer je dokazano, da je le ta pristop realen in tisti, ki prinaša rezultate. Ta politika zagotavlja evropsko prihodnost Srbije, ščiti naše nacionalne interese in dokazuje, da je Srbija dejavnik stabilnosti v jugovzhodni Evropi," je poudaril Tadić.

Kosovski premier Hashim Thaci je na drugi strani poudaril, da je z dogovorom Kosovo v EU dobilo mednarodno državno subjektiviteto. Sporazum po njegovih besedah predstavlja tudi vstopnico za vizumsko liberalizacijo, trgovinske odnose in začetek stabilizacijsko-pridružitvenega procesa. Thaci je sicer ob tem priznal, da formulacija, ki jo prinaša dogovor, ni idealna, a je v tem trenutku najsprejemljivejša. "To je začasna formula," je dodal. "To je odločitev za integracijo, ne pa za izolacijo Kosova," je poudaril.
Vodja kosovskih pogajalcev Edita Tahiri je na drugi strani ocenila, da gre za zgodovinski dogovor, ki odpira novo poglavje v odnosih Kosova z državami v regiji in članicami EU.
Slovenija bo podprla status kandidatke Srbiji
Dogovor so pozdravili tudi zunanjem ministrstvu v Ljubljani. Ob tem so izrazili pričakovanje, da bo EU na ponedeljkovem srečanju zunanjih ministrov uskladila jasno sporočilo, da napredek v dialogu pomeni tudi napredek Beograda in Prištine v približevanju povezavi. V tem kontekstu bo Slovenija aktivno podprla podelitev statusa kandidatke Srbiji, ob tem pa pričakuje, da bo tudi za Kosovo doseženo soglasje za začetek stabilizacijsko-pridružitvenega procesa.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton in evropski komisar za širitev Štefan Füle sta poudarila, da gre za velik korak naprej, ki ni pomemben zgolj za Kosovo in Srbijo, temveč za stabilnost celotne regije in s tem tudi za EU.
ZDA so v prvi vrsti izrazile zadovoljstvo zaradi odločitve Srbije, da Kosovu dopusti sodelovanje na uradnih srečanjih v regiji, pri tem pa izrazile podporo prizadevanjem Beograda za vstop v EU. Kot je navedla ameriška državna sekretarka Hillary Clinton, je Srbija naredila pomemben korak.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.