
Predstavnik EU v novem krogu pogajanj o prihodnjem statusu Kosova, nemški diplomat Wolfgang Ischinger, in visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki je Ischingerja na to mesto imenoval v nedeljo, sta se danes v Bruslju že sestala na pogovorih o pripravah na nadaljnjo fazo pogajanj o prihodnjem statusu pokrajine.
Solana je Ischingerja izbral za predstavnika EU v skupini trojke pogajalcev iz unije, ZDA in Rusije, ki bo vodila pogajanja med Beogradom in Prištino glede prihodnosti Kosova. ZDA bo v tričlanski ekipi zastopal diplomat Frank Wisner, medtem ko Rusija svojega predstavnika še ni imenovala.
V Beogradu in Prištini zadovoljni

Tako v Beogradu kot v Prištini so izrazili zadovoljstvo nad imenovanjem Ischingerja. Z njim so zadovoljni tudi predstavniki kosovskih Srbov. Predstavnik Srbske liste za Kosovo Oliver Ivanovič je menil, da bo Ischinger v svojih stališčih bolj zmeren in previden, saj bo predstavljal tako Nemčijo kot EU.
Nemčija ima namreč po njegovem mnenju v uniji bolj uravnoteženo stališče glede vprašanja Kosova od Velike Britanije in Francije, ki naj bi bili po mnenju Ivanoviča močno na strani kosovskih Albancev. To naj bi kosovskim Srbom zagotovilo bolj ugoden izhodiščni položaj v pogajanjih.
Strokovnjak za Balkan
Ischinger velja za strokovnjaka za Balkan. Med drugim je leta 1995 sodeloval na pogajanjih, katerih rezultat je bil Daytonski sporazum, s katerim se je končala triletna vojna v BiH. Med vojno na Kosovu leta 1999 pa je Ischinger kot tedanji nemški državni sekretar prepričeval Rusijo, naj sprejme skupno stališče skupine sedmih najrazvitejših držav in Rusije (G-8) in privoli v oblikovanje pakta stabilnosti.
Nov krog pogajanj
Poslanci bodo po napovedih slišali poročilo kosovske pogajalske skupine po nedavnem obisku v ZDA, pričakovati pa je burno razpravo zaradi odločitve Varnostnega sveta ZN, da proces reševanja kosovskega vprašanja prenese na kontaktno skupino, ki naj bi pripravila nov krog pogajanj med Beogradom in Prištino.

Kosovski premier Agim Ceku in predsednik parlamenta Kole Berisha sta nedavno napovedala, da bo skupščina hitro sprejela odločitev o neodvisnosti Kosova, po Cekujevih besedah pa bi se to lahko zgodilo 28. novembra - na dan albanske zastave. Do takrat bi se lahko končal tudi nov krog 120-dnevnih pogajanj z Beogradom.
O Kosovu tudi srbska skupščina
O kosovskem vprašanju je minuli teden razpravljala tudi srbska skupščina. Poslanci so z veliko večino potrdili vladni predlog resolucije o Kosovu, ki govori o nujnosti pravične rešitve vprašanja Kosova, zasnovane na mednarodnem pravu, in navaja, da je Srbija pripravljena začeti novo fazo pogajanj.
Potem ko so propadla prizadevanja za sprejetje resolucije o Kosovu v okviru VS ZN, je ta to vprašanje predal nazaj kontaktni skupini za Kosovo. Ta se je nato minulo sredo odločila, da pripravo vnovičnih pogajanj med srbsko in kosovsko stranjo poveri ožji ekipi, sestavljeni iz predstavnikov ZDA, Rusije in EU. Predstavnik Evropske unije v novem krogu pogajanj o prihodnjem statusu Kosova bo nemški diplomat Wolfgang Ischinger. ZDA bo v tričlanski ekipi zastopal diplomat Frank Wisner, medtem ko Rusija svojega predstavnika še ni izbrala.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.