Mandatno-imunitetna komisija hrvaškega sabora je ugotovila, da ni zakonskih ovir in da nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader z 22. oktobrom lahko spet sede v poslanske klopi. Sanader je iz osebnih razlogov mandat zamrznil sedem dni po tem, ko je 1. julija lani nepričakovano odstopil s položaja predsednika vlade. Sanader je bil nosilec ene izmed volilnih list HDZ, ko je ta stranka zmagala na parlamentarnih volitvah leta 2007.
HDZ je sicer januarja Sanaderja izključila iz svojih vrst. Z njegovo vrnitvijo v sabor so se začela tudi ugibanja, ali bo na svojo stran pritegnil nekatere izmed svojih prijateljev iz HDZ in na ta način ogrozil koalicijsko večino v saboru. Vsi poslanci, ki so jih mediji omenjali kot potencialne Sanaderjeve privržence, so sicer javno potrdili privrženost premierki Jadranki Kosor.
Kosorjevo čaka glasovanje o zaupnici
Največja hrvaška opozicijska stranka SDP (Socialdemokratska stranka Hrvaške) je v saboru vložila zahtevo za glasovanje o zaupnici premierki Jadranki Kosor. Izpeljati ga morajo v roku 30 dni, analitiki pa že napovedujejo, da opozicija ne bo zbrala dovolj glasov, da bi vlada padla. Po poročanju Jutarnjega lista bi nezaupnico podprlo 71 poslancev, šest manj od polovice. Vlada mora svoje stališče o zahtevi sporočiti v roku osmih dni.
Opozicija ocenjuje, da je vlada odgovorna za vse slabše gospodarsko stanje in neizvajanje reform. Po njihovem mnenju je zaradi številnih afer in notranjih spopadov v HDZ pri državljanih izgubila verodostojnost.
Zahtevo za glasovanje o nezaupnici premierki Kosorjevi je podpisalo 58 poslancev, večinoma iz vrst SDP ter Hrvaške narodne stranke (HNS), Istrske demokratske skupnosti (IDS), Hrvaške stranke upokojencev (HSU), Hrvaške stranke prava (HSP) in Hrvaških laburistov (HL).
Na novinarsko vprašanje, zakaj se je SDP odločila za ta korak, čeprav najverjetneje ne bodo imeli potrebne večine za izglasovanje nezaupnice, je predsednik socialdemokratov Zoran Milanović odgovoril, da ne želijo biti odgovorni za slabo stanje v državi. "V tem času ni drugega, vlada je tako slaba, da se je o njej in premierki Kosorjevi treba vsaj odprto pogovarjati," je dejal Milanović. Poudaril je, da je vlada osramotila Hrvaško ter da je "država v gospodarski, politični in moralni agoniji".
Opozicija je še napovedala, da bodo vlado skušali zrušiti tudi pri glasovanju o proračunu. Proračun mora namreč podpreti absolutna večina vseh poslancev, torej 77, opozicija pa pričakuje, da bodo koalicijski poslanci manjšin, predvsem trije iz Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS), nasprotovali vladnemu predlogu proračuna. Če proračun ne bo sprejet v 120 dneh od dneva, ko bo predstavljen v parlamentu, bo morala predsednica vlade predlagati predsedniku države, da razpusti sabor.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.