Nova hrvaška premierka Jadranka Kosor je opravila svoj prvi obisk Bruslja po prevzemu položaja. Dejala je, da zelo kmalu pričakuje pogovore s predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem in da si od teh pogovorov obeta premik pri reševanju problema Hrvaške in Slovenije. "Polna sem optimizma," je dejala in dodala, da bo to "konkreten pogovor".
Pahor pa je dejal, da bo sestanek s Kosorjevo, "ko se bo odločila, da me pokliče na ta sestanek, in jaz se bom tudi odzval". O vsebini tega sestanka se že pogovarjajo, več pa Pahor ni želel razkriti.
Je pa bila zato bolj zgovorna Kosorjeva. Na vprašanje, ali je pripravljena nadaljevati pogovore tam, kjer so zastali, torej na podlagi zadnje verzije predloga komisarja za širitev Ollija Rehna, kar želi Slovenija, je odgovorila, da je imela Hrvaška vselej pozitiven pristop v teh pogovorih in da se je pripravljena pogovarjati še naprej.
"Brez oklevanja bom povedala, uporabila bom te besede: v našem interesu je, da se ta proces konča, ker smo vse, kar je bila obveza Hrvaške, počasi končali oziroma končujemo in resnično želimo, da se prizadevanja Hrvaške v celoti prepoznajo v vsej Evropi in sploh v Sloveniji," je dejala Kosorjeva.
Hrvaška premierka ni želela povedati, kdaj točno bo sestanek s Pahorjem, ker se ta po njenih besedah še pripravlja in zato ne more biti konkretnejša. Poudarila pa je, da od sestanka pričakuje sporočila, ki bodo spodbudna za Hrvaško in njene sosede, torej za vso jugovzhodno Evropo.
Obisk hrvaške premierke v Bruslju, kjer se je najprej sestala s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom in nato s predsednikom Evropskega parlamenta Jerzyjem Buzekom, je sploh njena prva pot v tujino in to je po njenih besedah signal, da nadaljevanje pogajanj z EU ostaja prioriteta hrvaške vlade.
Tako Barroso kot Buzek sta pozdravila skorajšnje srečanje Pahorja in Kosorjeve. “Evropska komisija je poskušala pomagati rešiti problem Hrvaške in Slovenije, a šest mesecev teh prizadevanj žal ni bilo uspešnih, tako se morata sedaj državi sami dogovoriti, kako naprej,” je Barroso ponovil znano stališče Evropske komisije in zatrdil, da komisija še naprej podpira Hrvaško na poti v EU.
Buzek pa je menil, da bi srečanje obeh predsednikov vlad v bližnji prihodnosti lahko bilo velik korak naprej v reševanju problema zastoja Hrvaške na poti v EU. Ob tem je predsednik parlamenta ponovil, da je to "bilateralni problem", in poudaril, da je sedaj "potrebna prava diplomacija". Evropski parlament je po njegovih besedah še vedno zavezan čimprejšnjemu nadaljevanju pristopnih pogajanj Hrvaške in EU.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.