Tujina

Kosor: Hrvaška še zmeraj išče topniške dnevnike

Zagreb, 21. 10. 2010 10.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
9

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je dejala, da bo hrvaška nadaljevala z iskanjem topniških dnevnikov iz operacije Nevihta. Hrvaška je imela sicer zaradi teh dnevnikov težave pri odprtju pristopnih pogajanj z EU.

Serge Brammertz
Serge Brammertz FOTO: Reuters

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je v sredo po srečanju z glavnim tožilcem Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Sergeom Brammertzem izjavila, da Hrvaška nadaljuje preiskavo o topniških dnevnikih v operaciji Nevihta, čeprav dokumenti niso procesno vprašanje na sojenju trem hrvaškim generalom.

Kosorjeva je poudarila, da je Brammertz izrazil zadovoljstvo zaradi nadaljevanja dela posebne delovne skupine hrvaških preiskovalcev, potem ko je sodišče v Haagu zavrnilo zahtevo tožilstva, da mora Hrvaška poslati vse dokumente o topniških napadih na Knin leta 1995. Po srečanju s Kosorjevo na sedežu hrvaške vlade sicer Brammertz ni dal nobene izjave.

Topniški dnevniki so bili največja ovira za odprtje poglavja o pravosodju in temeljnih pravicah v hrvaških pogajanjih z EU, saj je Brammertz v svojih poročilih pred ZN redno kritiziral Hrvaško, da ne sodeluje dovolj s haaškim sodiščem.

Potem ko je haaško sodišče zavrnilo zahtevo haaškega tožilstva v primeru generalov, obtoženih vojnih zločinov v času med in po Nevihti, Anteja Gotovine, Ivan Čermaka in Mladena Markača, da bi Hrvaški zagrozili s kaznijo zaradi domnevnega skrivanja dnevnikov, je Zagreb 30. junija lahko odprl omenjeno pogajalsko poglavje.

Brammertz se bo danes v okviru obiska v Zagrebu srečal še s predsednikom države Ivom Josipovićem ter pravosodnim ministrom Draženom Bošnjakovićem in voditelji posebne delovne skupine za topniške dnevnike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bnam 2707
22. 10. 2010 06.54
Če bi EU bila doslednabi jih že našli.
DeadBull
21. 10. 2010 15.50
Zanima me zakaj "junaški" Nizozemci tako ostro ne blokirajo Hrvaške kot Srbije zaradi nesodelovanja.
ljx
21. 10. 2010 15.42
Misija 1,ne smemo pozabiti še enega zelo pomembnega dejstva,Republika Srbska Krajina je bila območje pod nadzorom UN,oziroma Združenih Narodov.
Misija1
21. 10. 2010 14.57
@ ljx: Se strinjam s tem kar si napisal. Dodal pa bi se, da Hrvati niso nic kaj planirali pri ofenzivi. Ze po imenu operacije se vidi kdo je imel glavno besedo in za cigavo taktiko bojevanja gre (Operation Storm, Operation Desert Storm, seveda ZDA). Od ZDA so tudi dobili uniforme - woodland camo, kar je jasno vsakemu ki je vsaj malo v vojaskih krogih. Imeli so Zracno podporo NATA, itd.. S tem pa ne mislim zmanjsat pomembnosti operacije in hrvaske vloge v njej. Brez njihovih borcev jim ne bi uspelo. Brez pomoci ZDA in NATA pa roko na srce, kar je jasno vsakemu vojaskemu analitiku, bi njihova vojna bila bolj podobna tisti, ki so jo imeli v Bosni.
driskapiska
21. 10. 2010 14.29
zgodbice za *
ljx
21. 10. 2010 13.03
Sej na zahodu vejo kaj so Hrvati počel,sej so jim v veliki meri pomagali tako pri oboroževanju kot tudi pri samem planiranju operacije nevihta,da angažman dveh NATO lovcev bombnikov pri mestu Udbina ne omenjamo.Če so Hrvati planirani ofenzivi dodali še kaj svoje ustvarjalnosti,bojo na zahodu že vedl kaj odstopa od direktive.
Tiilen
21. 10. 2010 12.33
prav da so nabilii srbe:) kaj pa vtikajo nos tam ko ni treba.tu pa podpiram hrvate. Ante Gotovina - heroj a ne zločinac. čao
p0mijek
21. 10. 2010 11.57
heroji, a ne zločinci
am_staff
21. 10. 2010 11.27
Nima jih, pa tudi ponarediti jih ne more, ker akterje osamosvojitvene vojne Hrvaška preganja kot zločince.