Prvi kitajski nevidni lovec J-20 je 11. januarja letos opravil prvi preizkusni polet. Letalo je izdelalo podjetje Chengdu Aircraft Industry Group. Gre za letalo, ki ga radarji težko izsledijo, projekt pa naj bi presenetil ameriško obveščevalno službo, kar je priznal tudi sam ameriški obrambni minister Robert Gates, ki se je v času preizkusa mudil na obisku na Kitajskem. Dodal je, da so ZDA zaskrbljene zaradi hitrega razvoja kitajskih vojaških zmogljivosti. A tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei je na vprašanje o novem letalu novinarjev v Pekingu pojasnil, da Kitajska zasleduje obrambno politiko, ki ni napadalna. Vse države z razvojem znanosti in tehnike modernizirajo svojo vojaško opremo, "to je normalno", je dejal.
Čeprav bo verjetno trajalo še nekaj let, da bo novo kitajsko letalo prišlo v uporabo, pa strokovnjaki ocenjujejo, da bi lahko postalo morebiten tekmec ameriškemu lovcu F-22 raptor, edinemu nevidnemu letalu, ki je v uporabi. Američani sicer to tehnologijo uporabljajo tudi na lovcih bombnikih F-35, medtem ko naj bi ruski nevidni lovec suhoj T-50, ki je opravil svoj prvi testni polet lani, prišel v uporabo v štirih letih.
Kitajci preučili kose lovca F-117, ki je bil sestreljen nad Srbijo leta 1999?
Te dni pa se je v medijih in širši javnosti razvila tudi razprava, kako so Kitajci sploh prišli do načrtov in znanja za razvoj tovrstnega letala. Mediji na območju nekdanje skupne države Jugoslavije poročajo, da so Kitajci najverjetneje do določenih spoznanj prišli s pomočjo ostankov razstreljenega lovca F-117, ki je strmoglavilo leta 1999 med bombardiranjem Srbije. Prav letalo F-117 je bilo prvo te vrste na svetu, še vedno pa ni konkretnih odgovorov na vprašanje, kako ga je srbska protizračna obramba uspela sestreliti. Takrat je Pentagon dolgo molčal, nato pa končno le priznal, da je nevidno letalo res strmoglavilo na srbsko ozemlje. Poudarjali pa so, da je imela takrat srbska obramba le srečo pri sestrelitvi omenjenega letala. Lovec je strmoglavil pri vasi Buđanovci, 45 kilometrov severozahodno od srbske prestolnice Beograd. Takrat so se okoli razbitin zbrali prebivalci, ki so pozdravili akcijo domače obrambe, kar nekaj pa jih je tudi domov odneslo kose sestreljenega letala.
In prav med njimi naj bi bili tudi kitajski vohuni, ki naj bi kose nato predali svojim oblastem. Ti naj bi preučili material in na osnovi tega projektirali J-20. To je za medije potrdil tudi hrvaški admiral Davor Domazet Lošo in nekateri srbski vojaški predstavniki, ki pa niso želeli biti imenovani. Izjave so podali tudi novinarjem Associated Pressa. Srbski predstavniki so še dodali, da so kosi letal končali tudi v rokah nekaterih drugih držav, a niso navedli katerih. Zoran Kusovac, vojaški strokovnjak, ki deluje v Rimu, je dejal, da je režim Slobodana Miloševića delil zaplenjeno vojaško opremo zahodnih držav s svojimi kitajskimi in ruskimi zavezniki. Alexander Huang z univerze Takmang v Tajpeju pa je dodal, da je ocena Davorja Domazeta Loše logična, njegovi argumenti pa legitimni in jih ni moč ovreči.
Postavlja pa se tudi vprašanje, ali so Američani in Nato zavezniki že leta 1999 vedeli, da so Kitajci prišli do kosov razbitin F-117. Zahodni diplomati so namreč večkrat opozorili, da je Kitajska med vojno na Kosovu imela v stavbi kitajskega veleposlaništva v Beogradu tudi obveščevalni oddelek. Zato nekateri mediji sklepajo, da morda bombardiranje kitajskega veleposlaništva v Beogradu maja 1999 ni bila napaka, kot so ves čas zatrjevali Američani.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.