Tujina

Korenček in palica za Iran

Dunaj/Teheran, 01. 06. 2006 11.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Na Dunaju naj bi dosegli dogovor, kaj ponuditi Iranu, da bi nehal bogatiti uran, in kako ga kaznovati, če tega ne stori.

Na Dunaju naj bi se dogovorili o tem, kako postopati do Irana
Na Dunaju naj bi se dogovorili o tem, kako postopati do Irana FOTO: Reuters

Na sestanku, ki se je nocoj začel na Dunaju, naj bi zunanji ministri ZDA, Velike Britanije, Francije, Rusije in Nemčije, namestnik zunanjega ministra Kitajske ter visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske Unije Javier Solana potrdili najnovejši kompromisni predlog spodbud in sankcij, ki bi Iran prepričal v prekinitev programa bogatenja urana.

Po trditvah vira iz ameriške delegacije, ki pa je želel ostati neimenovan, so udeleženke že dosegle načelen dogovor o tem, kako postopati do Irana. Glede ukrepov naj bi se strinjale predvsem Združene države in evropska trojka (Velika Britanija, Nemčija in Francija), vsaj načelno pa naj bi nanje pristali tudi Rusija in Kitajska, ki sta zaradi svojih gospodarskih vezi z Iranom ostrejšim ukrepim proti tej državi doslej nasprotovali. "Vsi smo se strinjali, da bomo zadevo predali Združenim narodom, če se Iran ne bo odzval na naše ponudbe," je dejal ameriški diplomat.

Že pred dunajskim srečanjem so diplomati razkrili, da bodo Iranu ponudili uvoz jedrskega goriva, da mu ne bi bilo treba urana bogatiti doma. Če pa na to ne bo pristal in bogatenja ne bo prekinil, mu grozijo sankcije. Najprej naj bi visokim vladnim uradnikom zamrznili sredstva na računih v tujini ter jim prepovedali potovanja v tujino, kasneje pa bi se lahko odločili tudi za gospodarsko zaporo države.

'Da' za pogovor, 'ne' za pogoj

Iranski zunanji minister Manušer Motaki
Iranski zunanji minister Manušer Motaki FOTO: Reuters

Iran se je pripravljen pogovarjati s svojim velikim sovražnikom ZDA, vendar zavrača predpogoj, po katerem mora islamska republika najprej zaustaviti dejavnosti povezane z bogatenjem urana, je za iransko državno televizijo dejal iranski zunanji minister Manušer Motaki.

Predstavnik odbora za zunanjo politiko iranskega parlamenta Kazem Džalali pa je dejal, da Iran najverjetneje ne bo sprejel ameriške ponudbe. "Ponudba je v principu pozitivna, vendar so ameriški predpogoji neprimerni. Islamska republika Iran je že večkrat povedala, da zaustavitev bogatenja urana ni predmet razprave," je bil odločen Džalali.

Bush grozi s sankcijami

Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow je Iran posvaril pred prehitro zavrnitvijo predloga. "Upamo, da si bodo Iranci vzeli nekaj časa in premislili," je dejal.

"Bomo videli, če je to zares trdna odločitev njihove vlade," pa je izjave iranskega zunanjega ministra, da ne bodo prekinili bogatitve urana, komentiral ameriški predsednik George Bush. "Če se bodo tako odločili, bo naslednji korak naših zaveznic odhod pred Varostni svet Združenih narodov," je poudaril.

Ob tem je skušal zmanjšati pomen ruskega in kitajskega nasprotovanja ameriškemu načinu reševanja iranskega vprašanja in uvedbi sankcij, vendar pa tudi ni dejal, da bi Moskva in Peking resolucijo Varnostnega sveta o Iranu ali celo uvedbo sankcij podprla.

ZDA bi se pogovarjale z Iranom

Riceova je Izrael o ameriški nameri seznanila še preden je za to izvedela javnost
Riceova je Izrael o ameriški nameri seznanila še preden je za to izvedela javnost FOTO: Reuters

Ameriška zunanja ministrica Condollezza Rice je v sredo javnosti sporočila, da so ZDA pripravljene na neposredne pogovore s Teheranom o njegovem spornem jedrskem programu, če bo opustil vse dejavnosti bogatenja urana. Gre za prvo ponudbo ZDA za neposredne pogovore z Iranom po prekinitvi diplomatskih odnosov s to državo pred 26 leti. Ob tem nekateri ameriški mediji navajajo, da gre z novo ameriško odločitvijo za očiten poskus, da bi ZDA pridobile podporo Rusije in Kitajske za uvedbo sankcij proti Iranu, če bo to potrebno.

Prvi odzivi na ameriško ponudbo

Pripravljenost ZDA, da vstopi v pogajanja, je že pozdravila Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA). Generalni direktor IAEA Mohamed El Baradej želi namreč spodbuditi Iran, da ustvari pogoje, ki bodo vodili v ponovno nadaljevanje pogovorov, z udeležbo evropskih držav in ZDA.

Medtem je ameriško ponudbo pozdravil tudi Izrael. "Naša država ceni korake in ukrepe ZDA pri preprečevanju, da bi Iran pridobil jedrske zmogljivosti," je v sporočilu za javnost zapisala izraelska zunanja ministrica Cipi Livni. Sicer pa je Livnijevo ameriška zunanja ministrica o predlogu ZDA obvestila še pred javno objavo.

Riceova je pred odhodom na današnje srečanje zunanjih ministrov stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčije na Dunaju dejala, da so ZDA in mednarodni partnerji blizu dogovora o paketu spodbud in sankcij glede Irana. Ministri bodo na srečanju predvidoma potrdili najnovejši kompromisni predlog spodbud in sankcij, s katerim želijo Iran prepričati v opustitev programa bogatenja urana.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.