Kot so sporočili iz diplomatskih krogov v filipinski prestolnici Manila, naj bi kitajsko letalo družbe China Southern po kratkem postanku v južnokitajskem pristaniškem mestu Xiamen okoli 21. ure po krajevnem času prispelo v Manilo. Po navedbah virov v Pekingu naj bi omenjena skupina beguncev noč preživela na letališču v Manili, naposled pa odpotovala v Južno Korejo. Takšna usoda 25 severnokorejskih državljanov je rezultat sporazuma med kitajsko vlado in španskim veleposlaništvom.
Severnokorejski prebežniki so včeraj na španskem veleposlaništvu grozili celo s samomorom, če bi jih kitajske oblasti poslale nazaj v Severno Korejo. Kitajska namreč severnokorejskih prebežnikov ne pojmuje kot begunce, ampak kot ekonomske emigrante, ki se morajo vrniti domov. Ob izročitvi Severni Koreji pa beguncem v domovini grozi mučenje, pripor, prisilno delo in druge kazni.
V izjavi prebežnikov, ki jo je včeraj posredovala organizacija za pomoč severnokorejskim beguncem Life Funds s sedežem v Tokiu, so zapisali, da gre za skupino 25 moških, žensk in otrok v starosti med 10 in 25 let. V iskanju za hrano in svobodo so lani prišli na Kitajsko, vendar so jih kitajske oblasti prijele, vrnile v domovino, v Severni Koreji pa so jih začasno priprli. Ob naslednji priložnosti je skupina ponovno prebegnila na Kitajsko.