
Proti odstavitvi predsednika Roh Moo Hyuna niso protestirali le njegovi politični privrženci, ampak tudi predstavniki civilne družbe, ki so sicer kritizirali domnevno korupcijo v Rohovi administraciji, njegovo odločitev za napotitev vojakov v Irak in njegov nedavni spor z oblastmi glede nezakonitega financiranja kampanje pred parlamentarnimi volitvami prihodnji mesec. Demonstranti so napovedali, da bodo proti odstavitvi predsednika, prvi v zgodovini Južne Koreje, protestirali vsak dan.
Parlament v Seulu je v petek, mesec dni pred parlamentarnimi volitvami, glasoval za odstavitev predsednika Roha. Opozicija je odstavitev predsednika, za kar je potrebovala dvotretjinsko večino v 271-članskem parlamentu, zahtevala, ker naj bi kršil volilni zakon - pred volitvami naj bi podpiral stranko Uri in čeprav ni njen član, izrazil namero pridružiti se stranki -, očitali pa so mu tudi nekompetentnost.
Stranka Uri ima v nacionalni skupščini 47 sedežev. Opozicijski Demokratska stranka tisočletja (MDP) in Velika narodna stranka (GNP), ki sta zahtevali njegovo odstavitev, pa imata v parlamentu več kot dve tretjini sedežev. Položaj predsednika je v skladu z ustavo začasno prevzel premier Goh Kun. Funkcija predsednika Roha je sicer do dokončne odločitve ustavnega sodišča, ki mora odločiti, ali je bila odstavitev predsednika v skladu z ustavo, zamrznjena. Ustavno sodišče ima za sprejem odločitve sicer šest mesecev časa, po napovedih pa naj bi sodišče zadevo preučilo že v četrtek. Predsednik Roh je danes že začel oblikovati skupino odvetnikov, ki ga bodo zagovarjali v postopku.
Severna Koreja pa je danes izrazila zaskrbljenost nad "zelo nestabilnimi" političnimi razmerami in "zmedo brez primere" v Južni Koreji, je poročal severnokorejski radio. Poleg tega je Pjongjag predlagal, da bi gospodarske pogovore med obema Korejama, ki so bili načrtovani za ponedeljek v južnokorejskem mestu Paju, preložili v Severno Korejo.