Južna Koreja se je kritično odzvala na vaje severnokorejske vojske, ki je v torek streljala z artilerijskim orožjem le nekaj minut pred tem, ko je področje preletelo kitajsko komercialno letalo, na katerem je bilo več kot 200 ljudi.
Za zdaj ni povsem jasno, je to dejanje predstavljalo nevarnost za letalo družbe China Southern Airilines, ki je bilo na poti iz Tokia v Šenjang na Kitajskem. Predstavnik južnokorejskega obrambnega ministrstva je dejal, da je šlo za resno grožnjo, saj Pjongjang o vajah ni obvestil mednarodnih letalskih oblasti.
Kot je pojasnil, je letalo letelo na višini 10 kilometrov, projektil pa je dosegel višino 20 kilometrov. Letalo naj bi območje nad katerim je vadila severnokorejska vojska preletelo le pet minut za izstrelitvijo projektila.
Neimenovani predstavnik severnokorejske vojske je pojasnil, da je bilo izstreljevanje raket del ustaljenih vaj in dodal, da zaradi vaj ni bil nihče v nevarnosti.
Predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva je dejal, da bi morali obe strani še naprej izboljševati medsebojne odnose in se izogibati provokacijam.
V Seulu so prepričani, da je torkovo artilerijsko streljanje, pred tem pa naj bi izstreljevali tudi rakete scud, predstavljalo le protest proti vojaškim vajam ameriške in južnokorejske vojske, ki so še v teku. Pjongjang tem vajam namreč ostro nasprotuje in jih obravnava kot priprave na invazijo. Tako Washington in Seul to zanikata in trdita, da gre za vaje obrambne narave, s katerimi želijo Severno Korejo odvrniti od agresije.
Za zdaj ni jasno, katere vrste artilerijski izstrelek je uporabila Severna Koreja, južnokorejske oblasti pa menijo, da je Pjongjang testiral 300 milimetrske večraketne lanserjev. Seul pravi, da bi lahko izstrelek iz tega orožja, če bi ga izstrelili v bližini meje med državama, dosegel poslopja južnokorejske vojske.
V zgornjem videoposnetku pa lahko pogledate, kako se je severnokorejski voditelj Kim Džong Un udeležil vojaških vaj protiletalskih in protiladijskih enot.
Short: Vsako jutro so me zasliševali
Avstralski misijonar John Short, ki je bil nekaj časa zaprt v Severni Koreji pa je javnosti predstavil svoje življenje v ujetništvu. Kot je dejal, je bil izpostavljen zasliševanjem. "Vsako jutro smo imeli dvourno zasliševanje, ki so jih ponovili še popoldne. To je bilo zame fizično zelo boleče," je povedal. Zasliševalcem je govoril, da ni vohun. "Priznal sem, da sem zavestno prekršil zakon, ker mi je po mojem prepričanju Bog naložil to obveznost in to počnem v vsaki državi, ki jo obiščem," je dejal 75-letnik.
V Severni Koreji so verske dejavnosti močno omejene, misijonarje pa so že večkrat aretirali tudi v preteklosti. Shorta je Pjongjang deportiral v ponedeljek. Pred tem je njegova žena novinarjem povedala, da je vedel, da Severna Koreja ni turistična destinacija, a se je tja odpravil, ker ga "skrbi za ljudi".
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.