V Kairu in Aleksandriji so se v nedeljo s policisti spopadli jezni kopti, ki so protestirali zaradi sobotnega napada na njihove sovernike, ki je terjal kar 21 žrtev med kopti, 97 ljudi pa je bilo ranjenih. Na ulicah obeh mest se je včeraj zbralo na stotine pripadnikov egiptovske krščanske cerkve, ki so zahtevali boljšo zaščito. Protest se je nadaljeval še pozno v noč, jezne protestnike pa je poskušal pomiriti tudi predstavnik njihove cerkve, a povsem brez uspeha. "Varnostniki – ste z njimi ali z nami? Vlada, vi pa ste strahopetci," so vpili.
Protesti in spopadi s policijo v Kairu so se začeli v nedeljo pred katedralo svetega Marka, od koder so koptski kristjani krenili na demonstrativni pohod, na katerem so zahtevali spoštovanje svojih pravic in verske svobode. Protestniki so egiptovskemu notranjemu ministru, ko je ta prišel izrazit sožalje, očitali strahopetnost in ga pozivali k odgovornosti za uboje svojih sobratov.
Grožnje z napadi tudi v Evropi
Avstrijsko notranje ministrstvo je pojasnilo, da so grožnje, uperjene proti približno 150 koptom iz različnih držav, prejeli že pred sobotnim napadom v Aleksandriji. Seznam s potencialnimi žrtvami naj bi sestavila skrajna islamska skupina Iraška država. Na njem je tudi okoli 15 koptov v Avstriji, zato so jim ponudili policijsko zaščito, sicer pa v Avstriji živi okoli 5000 koptskih kristjanov.
Okoli 6000 jih živi tudi v Nemčiji. Pred praznovanjem njihovega božiča jim je nemška policija obljubila posebno varovanje. Posebno preiskavo pa je sprožila tudi francoska policija. Zanjo so se odločili, ko je več članov koptske cerkve v Franciji prejelo grožnje islamskih skrajnežev.
Sožalja in obžalovanja
Prav tako je včeraj na obisku pri koptskem papežu Šenudi III. veliki imam mošeje Al Azar Ahmed Al Tayeb izrazil sožalje in obžalovanje za nasilje, ki je terjalo človeška življenja. Napad je kot ''podlo gesto'' prav tako obsodil papež Benedikt XVI. Predsednik Egipta Hosni Mubarak pa je pozval k narodni enotnosti, rekoč, da je bil napad usmerjen na vse Egipčane, ne le na kristjane.
Nemški Zeleni so po poročanju ZDF nemško vlado pozvali k sankcijam proti Egiptu, ker je ta po besedah vodje njihove poslanske skupine Volkerja Becka ''de facto diktatura''. Po njegovem mnenju bi morali razvojno pomoč, ki jo od Nemčije prejema Egipt, navezati na spoštovanje človekovih pravic, med katere po pojmovanju Zahoda sodi tudi svoboda veroizpovedi. Nemški krščanski demokrati sankcijam nasprotujejo.
Prijeli sedem ljudi
Po besedah predstavnikov egiptovskih oblasti za novoletnim napadom stojijo ''tuji elementi''. Odgovornosti za napad ni prevzel nihče, a je skupina ekstremistov iz Iraka, povezana z Al Kaido, že v novembru grozila z napadi na svetišča koptskih kristjanov. Po sicer neuradnih poročilih naj bi egiptovska policija že prijela sedem osumljencev za napad. Egipt ima 79 milijonov prebivalcev, od tega je 7,9 milijona kristjanov.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.