Tujina

Konzul med žrtvami

Carigrad, 20. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V eksplozijah v Carigradu je umrlo 27 ljudi, med njimi tudi britanski konzul. Ranjenih je bilo 500 ljudi, odgovornost so prevzeli turški islamisti.

Slovensko zunanje ministrstvo je sporočilo, da na podlagi trenutnih informacij med žrtvami napadov ni slovenskih državljanov.

Neznanec je v imenu teroristične mreže Al Kaida in turške skupine Islamska fronta borcev za veliki Bližnji vzhod (IBDA-C) prevzel odgovornost za današnja napada v Carigradu. Neznanec naj bi po telefonu še dejal, da se bodo napadi nadaljevali, nato pa je odložil slušalko. Skupina IBDA-C, radikalna organizacija, ki si prizadeva za vzpostavitev federalne islamske države, je prevzela odgovornost že za sobotna napada na sinagogi v Carigradu. Odgovornost za omenjena napada je nato prevzela Al Kaida, medtem ko je turška policija sporočila, da sta bila samomorilska napadalca turška skrajneža, povezana z Al Kaido.

Dve in ne pet eksplozij

V turški sosedi Bolgariji so v prestolnici okrepljeni varnostni ukrepi okrog sinagoge in večine tujih veleposlaništev zaradi nevarnosti napadov teroristične mreže Al Kaide.

Po podatkih britanskega zunanjega ministrstva je bila v današnjih samomorilskih bombnih napadih pred britanskim konzulatom in turško podružnico britanske banke HSBC v turškem Carigradu poleg britanskega generalnega konzula Rogerja Shorta (59) ubita tudi njegova osebna pomočnica, diplomatka Lisa Hallworth (38). Neimenovani tiskovni predstavnik Foreign Officea je tudi povedal, da je med skupno 27 smrtnimi žrtvami napadov v Carigradu do 14 uslužbencev britanskega konzulata, ki so britanske ali turške narodnosti. Več kot 500 oseb je bilo ranjenih.

Medtem ko so mediji sprva poročali o petih eksplozijah, ki naj bi dopoldne odjeknile v središču Carigrada, so turške oblasti potrdile, da je dejansko šlo za dve eksploziji. Ena eksplozija je odjeknila pred britanskim konzulatom v četrti Beyoglu. Druga eksplozija je odjeknila pred turškim sedežem banke HSBC v četrti Leven. Omenjena banka s sedežem v Londonu je druga največja banka na svetu. Eksplozija je bila tako močna, da so popokale šipe na zgradbah, oddaljenih več sto metrov od banke.

Turški notranji minister Abdulkadir Aksu ni izključil povezave med današnjima napadoma in sobotnima napadoma na sinagogi v Carigradu, v katerih je umrlo 27 ljudi in za katera je odgovornost prevzela Al Kaida. Pravosodni minister Cemil Cicek pa je povedal, da je v obeh primerih šlo za samomorilska napada z avtomobilom bombo.

Današnji val terorističnih napadov v Carigradu je že drugi v zadnjem tednu dni. V soboto je v samomorilskih napadih na dve sinagogi v tej turški metropoli umrlo 25 ljudi, odgovornost za napada pa je prevzela teroristična mreža Al Kaida.

Obsodbe terorističnega napada

"Ob novih napadih v Carigradu smo zmedeni in zgroženi," je poudaril italijanski premier in predsedujoči Evropski uniji Silvio Berlusconi. Zagotovil je, da "strategija sovraštva in ustrahovanja ne bo odvrnila Turčije od cilja postati del EU". Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je poudaril, da dogodki v Carigradu le še poudarjajo potrebo po nadaljevanju mednarodnega sodelovanja v boju proti terorizmu.

"EU je odločena igrati svojo vlogo v tem boju, pri čemer bo tesno sodelovala s svojimi partnerji, vključno s Turčijo," je zatrdil Solana.

Generalni sekretar zveze Nato George Robertson pa je ocenil, da so današnji napadi v Carigradu nadaljevanje napadov na sinagogi v tej turški metropoli konec prejšnjega tedna. Kot je poudaril v današnjem sporočilu za javnost, je cilj teh napadov sejati strah med nedolžnimi civilisti, predstavljajo pa napad na demokratične vrednote, za katere se zavzema Nato.

Krvava napada v Carigradu so ostro obsodili tudi turška soseda Sirija, Izrael, Poljska, Jordanija, Indija, Latvija in Belgija, Vatikan pa je izrazil obžalovanje ob tragičnem dogodku in obsodil "barbarsko logiko terorizma", ki povzroča le smrt nedolžnih in uničenje. Kot je povedal tiskovni predstavnik Vatikana Joaquin Navarro-Valls, "terorizem le poglobi probleme, ki jih namerava rešiti".

ZDA zaprle za javnost konzulat v Carigradu

Po današnjih krvavih napadih so ZDA za javnost zaprle svoj konzulat v mestu, ameriške državljane pa pozvale, naj se ne zadržujejo v bližini zgradbe. Šlo naj bi sicer zgolj za preventivni ukrep, saj za zdaj ni informacij, na podlagi katerih bi lahko sklepali, da bo ameriški konzulat v mestu tarča napadov.

Ameriški konzulat je začasno prenehal izdajati vizume, dežurno osebje za nujne primere pa je državljanom še vedno na voljo. Ameriški konzulat je do nedavnega imel svoje prostore v priljubljeni turistični četrti Beyoglu, kjer je tudi britanski konzulat, tarča današnjih napadov, nato pa so ga preselili na varnejši kraj.

ZDA so svoje državljane, ki se trenutno nahajajo v Turčiji, še pozvale, naj se izogibajo institucij v rokah zahodnih držav, svetišč, trgovin in gostinskih lokalov, dokler ne bodo znane podrobnosti o današnjih napadih.

MZZ svetuje previdnost pri potovanju v Turčijo

Ministrstvo za zunanje zadeve zaradi najnovejših terorističnih napadov v turškem Carigradu državljanom svetuje posebno previdnost pri potovanju v Turčijo. Kot so danes sporočili z MZZ, slovenskim državljanom priporočajo, naj se pred potovanjem v Turčijo o aktualnih razmerah na območju pozanimajo na konzularnem sektorju ministrstva (tel.: 01 478 2305) ter pri drugih dostopnih virih.

Drnovšek, Rop in Rupel izrazili sožalje

Predsednik republike Janez Drnovšek je zaradi najnovejših terorističnih napadov v Carigradu, uperjenih tudi proti britanskemu konzulatu v tem mestu, danes poslal sožalni brzojavki turškemu predsedniku Ahmetu Necdetu Sezerju in britanski kraljici Elizabeti II ter jima izrazil sožalje ob žrtvah, ki so jih zahtevali napadi. Zunanji minister Dimitrij Rupel pa je ob napadih v Carigradu sožalno pismo poslal britanskemu kolegu Jack Strawu. Minister Rupel je sicer predtem sožalno pismo že poslal turškemu kolegu Abdullahu Guelu. Predsednik vlade Anton Rop je poslal sožalno noto britanskemu premieru Tonyju Blairu in predsedniku turške vlade Recepu Tayyipu Erdoganu. V sožalni noti je Rop izrazil osebno prizadetost in ogorčenje ob terorističnem napadu na britanski konzulat v Carigradu.

V sožalnih brzojavkah je Drnovšek izrazil pretresenost nad novico o ponovnih terorističnih napadih v Carigradu, ki so terjali številne nedolžne žrtve in povzročili veliko razdejanje. Ob tem je poudaril, da napad na britanski generalni konzulat predstavlja tudi boleč udarec za vso mednarodno skupnost, so sporočili iz urada predsednika republike.

Predsednik Drnovšek je v sožalnih brzojavkah poudaril tudi pripravljenost Slovenije, da po svojih močeh prispeva v boju proti terorizmu, ki predstavlja grožnjo mednarodnemu miru in varnosti.

Minister Rupel je v sožalnem pismu britanskemu zunanjemu ministru Strawu izrazil tudi pretresenost nad dogodkom, ki je zahteval človeške žrtve tudi med britanskimi državljani. Slovenija ostro obsoja tovrstna teroristična dejanja, za katere ni nikakršnega opravičila, je še zapisal Rupel in britanskega kolega zaprosil, naj tudi svojcem žrtev prenese iskreno sožalje.

V pismu turškemu zunanjemu ministru Guelu je Rupel predtem izrazil osebno prizadetost in ogorčenje nad današnjim dogodkom ter turškemu kolegu posredoval sožalje svojcem žrtev eksplozij pred turškim sedežem banke HSBC in pred britanskim konzulatom v Carigradu. Slovenija ostro obsoja tovrstna teroristična dejanja, za katera ni nikakršnega opravičila, v pismu poudarja minister Rupel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20