3. septembra 1939 je Anglija Nemčiji razglasila vojno in Winstona Churchilla so iz političnega izgnanstva povabili na položaj političnega vodje kraljeve mornarice in pozneje premierja v vojni proti Adolfu Hitlerju. Včeraj, osemdeset let pozneje, je njegov vnuk sporočil, da ga bodo, zato ker je glasoval proti premierju Borisu Johnsonu o brexitu, izgnali iz konservativne stranke.
Po poročanju The Washington Posta je bil Nicholas Soames, član parlamenta, ki zastopa Mid Sussex, med skupino 21 konservativnih politikov, ki so nasprotovali Johnsonovim željam z glasovanjem o predlogu, ki utira pot odlaganju brexita do leta 2020.
Nekaj ur po včerajšnjem glasovanju pa je tiskovni predstavnik Downing Streeta 10 sporočil, da konservativni poslanci, ki niso podprli premierja, v parlamentu ne bodo smeli kandidirati kot predstavniki konservativcev. 71-letni Soames je potrdil informacijo in dodal, da je v svojem 37-letnem pripadništvu konservativcem proti stranki glasoval le trikrat.
Soamesov izgon pomeni dramatičen razvoj v čedalje močnejši razpravi o Johnsonovem načrtu ’naredi ali umri’, da bo 31. oktobra zapustil Evropsko unijo, ne glede na to, ali je na mizi načrt ali ne. Brez 21 uporniških poslancev je konservativna stranka predsednika vlade izgubila svojo glasovalno večino v parlamentu. Johnson je tako že pozval k splošnim volitvam, o katerih bodo razpravljali danes.
"Škoda, velika škoda, da je bilo, po mojem mnenju, vse načrtovano," je Soames dejal za BBC. "Točno to so želeli in poskušali bodo imeti splošne volitve, kar so želeli." Izgon Soamesa je sicer ironična prelomnica za Johnsona, ki je vso svojo politično kariero izjavljal svoje občudovanje do Churchilla. "Ko sem odraščal, ni bilo dvoma o tem. Churchill je bil največji državnik, ki ga je Velika Britanija ustvarila," je leta 2014 zapisal v biografijo predsednika vlade.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.