Po prepričljivi zmagi na četrtkovih parlamentarnih volitvah je britanski premier David Cameron sporočil, da bo George Osborne ostal finančni minister v novi vladi, postal pa bo tudi njen drugi človek. V vladi bodo ostali še notranja ministrica Theresa May, obrambni minister Michael Fallon ter zunanji minister Philip Hammond.
Na Twitterju je Cameron še sporočil, da bo Osborne, tvorec zadnjega varčevalnega programa vlade, postal tudi prvi državni sekretar, kar pomeni drugi človek v vladi, kar je bil v sedanji vladi namestnik premiera, liberalni demokrat Nick Clegg.
Dodal je, da so omenjena štiri imenovanja vsa, ki jih bo danes objavil.
Po preštetih glasovih Cameronova stranka močno premagala tekmece
Končni volilni izidi so potrdili zmago konservativcev premierja Davida Camerona in še povečali njihovo prednost, saj so osvojili kar 331 od 650 sedežev v spodnjem domu parlamenta in bodo lahko tako brez težav samostojno oblikovali vlado.
Torijci so tako osvojili 24 sedežev več kot na zadnjih volitvah leta 2010. Sledijo jim veliki poraženci volitev – laburisti. Javnomnenjske raziskave so napovedovale napeto volilno tekmo med konservativci in laburisti, a so slednji na koncu dosegli zmago v le 232 okrožjih in bodo tako v parlamentu izgubili 26 sedežev.
Severnoirski stranki DUP je uspelo zasesti osem sedežev, valižanski Plaid Cymru pa tri.
Evroskeptični Ukip, ki je sicer prejel 12,6 odstotka vse veljavnih oddanih glasov, pa se bo moral zadovoljiti le z enim sedežem, saj je samo v enem okrožju njihov kandidat osvojil večino glasov. Nekaj manjših strank je pobralo še preostale sedeže.
Konservativci so sicer dosegli 36,9 odstotka vseh glasov, laburisti 30,4 odstotka, liberalni demokrati 7,9 odstotka, SNP 4,7 in Zeleni 3,8 odstotka. A zaradi britanskega večinskega volilnega sistema, t. i. first past the post, se ti rezultati drugače izrazijo v številu sedežev v parlamentu.
Nov britanski parlament naj bi se na prvi seji predvidoma sestal 18. maja, ko bo tudi volil svojega novega predsednika. 27. maja pa naj bi po načrtih v parlamentu sledil uradni govor kraljice Elizabeta II., ki ga napiše zmagovalna stran.
Konec maja ali v prvem tednu junija bo nato parlament glasoval o kraljičinem govoru, kar velja za neke vrste glasovanje o zaupnici novi vladi. Če bi poslanci glasovali proti govoru, bi imela opozicija na voljo dva tedna, da pripravi nov govor. A ker so Cameronovi konservativci osvojili večino sedežev v spodnjem domu parlamenta, večjih ovir nova vlada verjetno ne bo imela.
Britanski premier David Cameron se je sicer že srečal s kraljico Elizabeto II. S tem naj bi po zmagi njegovih konservativcev na volitvah tudi njegova ponovna izvolitev za premierja postala uradna.
Cameron bo lahko sicer vladal več kot udobno, z veliko zmago si je namreč njegova stranka zagotovila absolutno večino v 650-članskem parlamentu.
Ob ponovni izvolitvi Camerona čaka izpolnitev ene njegovih osrednjih obljub – izvedba referenduma o članstvu v EU do leta 2017.
Nova vlada se bo poleg tega morala soočiti z izjemnim porastom podpore škotskih nacionalistov (SNP) na Škotskem, ki so zmagali v kar 56 od 59 okrožij. Približno osem mesecev po referendumu o škotski neodvisnosti to kaže, da je vprašanje o položaju Škotske znotraj Združenega kraljestva vse prej kot rešeno.
"Dobra noč je bila"
David Cameron je seveda pozdravil "zelo močno podporo", ki jo je dobila njegova konservativna stranka.
"To je bila očitno zelo dobra noč za konservativno stranko," je dejal Cameron, ki se mu jasno obeta dodatnih pet let na čelu britanske vlade.
Medtem ko je Cameron iz volitev izšel kot veliki zmagovalec, sta predsednika laburistov in liberalnih demokratov, Ed Miliband ter Nick Clegg, kot največja poraženca teh volitev že odstopila s položajev vodij strank. Še pred njima se je za ta korak odločil tudi vodja evroskeptičnega Ukipa Nigel Farage, ki se mu ni uspelo prebiti v parlament.
Liberalci, dosedanji koalicijski partnerji konservativcev, so doživeli hud poraz. Vodja liberalcev Nick Clegg je sicer obdržal svoj sedež v parlamentu, a je že priznal, da je bila to "zelo kruta noč za liberalne demokrate". Sredi dneva je nato odstopil z vrha stranke.
Da je za njim "zelo težka noč, polna razočaranja" pa je po tistem, ko so rezultati vzporednih volitev presenetljivo pokazali na zmago konservativcev, dejal šef britanskih laburistov Ed Miliband.
"Nismo dosegli napredka, ki smo si ga želeli v Angliji in Walesu, na Škotskem pa vidimo porast nacionalizma, ki je preplavil našo stranko," je v prvem odzivu dejal Miliband, ki je bil sicer znova izvoljen za poslanca. Nekaj ur kasneje je odstopil, vsem članom njegove stranke, ki so bili izvoljeni v parlament pa zaželel, da bi jim uspelo na novo zgraditi močno laburistično stranko, ki bi lahko prevzela državo.
Mladenka premagala izkušenega političnega mačka
Britanski parlament je po volitvah dobil tudi najmlajšo poslanko po letu 1667 - to bo komaj 20-letna študentka Mhairi Black iz Škotske nacionalne stranke.
Blackova je v okrožju Paisley in Renfrewshire prepričljivo premagala pomembnega laburističnega politika Douglasa Alexandra, ki je bil med drugim celo "minister" v laburistični vladi v senci.
V parlament pa je bil izvoljen tudi 31-letni Alan Mak, član konservativne stranke, ki bo prvi britanski poslanec kitajskega porekla. Njegovi starši so se iz Kitajske v Veliko Britanijo priselili v 60. letih dvajsetega stoletja. Izvoljen je bil v okrožju Havant na jugu Anglije. Dobil je več kot 51 odstotkov glasov.
Evroskeptiki brez uspeha
Voditelju britanske evroskeptične stranke Ukip Nigelu Farageu se ni uspelo prebiti v parlament. Njegova stranka, ki je slavila na lanskih evropskih volitvah, se bo očitno morala zadovoljiti z le enim poslanskim sedežem. Tudi Farage se je že poslovil z vrha stranke, a bi lahko bilo slovo le začasno.
Po skorajda vseh preštetih glasovih s četrtkovih volitev je Ukip osvojil 12,6 odstotka glasov. A to jim je glede na britanski volilni sistem, po katerem se v parlament uvrsti le kandidat tiste stranke, ki v posamičnem okrožju osvoji največ glasov, prineslo le enega poslanca. Ankete so jim jih tudi sicer napovedale le od enega do največ pet.
Farage, ki trenutno zaseda položaj evropskega poslanca, je v okrožju South Thanet na jugovzhodu Anglije proti kandidatu konservativcev izgubil za nekaj manj kot 2800 glasov.
51-letni politik je po objavi izidov dejal, da mu je "z ramen padlo težko breme". "Mislim, da je prišel čas za resnično radikalno politično reformo," je še dejal in opozoril na dejstvo, da je njegova stranka osvojila na milijone glasov po vsej državi, a ostala z le enim sedežem.
V preteklem mandatu je imela dva, a je oba dobila na nadomestnih volitvah po prestopu dvojice poslancev iz vrst konservativcev v Ukip.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.