
Indijski trgovinski minister Maran je opozoril, da nasprotujejo zaradi tega, ker ostajajo predlogi držav v razvoju neobravnavani še iz prejšnjega kroga pogajanj.
Članice Svetovne trgovinske organizacije (WTO) naj bi danes medse sprejele tudi Kitajsko, kar po mnenju generalnega sekretarja Združenih narodov Kofi Annana predstavlja velik dogodek za svetovno trgovino. Francoski finančni minister Laurent Fabius je novinarjem povedal, da se organizacija ne more imenovati svetovna, če ni med članicami tudi države z največjim številom prebivalcev na svetu. "Ko se za članstvo v organizaciji odloči tako pomembna država kot je Kitajska, pomeni to novo spodbudo za razvoj trgovine," je poudaril Fabius. Članice WTO naj bi v nedeljo medse sprejele tudi Tajvan, ob tem pa se bodo v petih dneh trajanja konference skušale dogovoriti za novi krog pogajanj o nadaljnjem sproščanju svetovne trgovine.
Zadnji poizkus pred dvema letoma v Seattlu je bil namreč neuspešen. Dogovor o novem krogu pogajanj naj bi predstavljal tudi znak zaupanja v svetovno gospodarstvo in solidarnost, ki je še posebej pomembna po terorističnih napadih na ZDA. Komisar za trgovino EU Pascal Lamy je na današnjem srečanju med drugim dejal, da bi dogovor o novem krogu pogajanj predstavljal dobre novice v težkih časih. Izrazil je prepričanje, da bi bila pogajanja končana v treh letih ter dodal, da si WTO ne more privoščiti neuspeha.

Generalni direktor WTO Mike Moore je predstavnike članic organizacije v včerajšnjem otvoritvenem govoru pozval, da pripomorejo k zaustavitvi upočasnjevanja svetovne gospodarske rasti s tem, da začnejo nov krog pogajanj o liberalizaciji svetovne trgovine. "Svetovni trg potrebuje signal, ki bi izražal zaupanje v odprti trg ter mednarodno sodelovanje," je poudaril Moore, generalni sekretar ZN Kofi Annan pa je poudaril, da imajo možnost narediti nove korake stran od protekcionizma.
Zaradi poostrenih varnostnih ukrepov večjih protestov ni bilo. Zato pa je več tisoč antiglobalistov demonstriralo pred ameriškim veleposlaništvom v Bangkoku. Od ameriške vlade in Svetovne trgovinske organizacije so zahtevali, naj področje kmetijstva umakne iz svoje pristojnosti. Okoli 5 tisoč protestnikov se je zbralo tudi v indijskem New Delhiju.