Tujina

Sudanci podpisali mirovni sporazum

Nairobi, 09. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Sudanska vlada in glavna uporniška skupina sta podpisali mirovni sporazum, s katerim naj bi se končala 21 let trajajoča vojna na jugu Sudana.

Ali Osman Taha, Colin Powell in John Garang tik po podpisu zgodovinskega mirovnega sporazuma (foto: Reuters)
Ali Osman Taha, Colin Powell in John Garang tik po podpisu zgodovinskega mirovnega sporazuma (foto: Reuters) FOTO: Reuters
V državljanski vojni med jugom in severom Sudana je v 21 letih umrlo okoli dva milijona ljudi, dvakrat toliko pa jih je pregnanih iz svojih domov.

Sporazum, s katerim naj bi se končala več kot 21 let trajajoča državljanska vojna na jugu Sudana, sta podpisala sudanski podpredsednik Ali Osman Taha in voditelj uporniške Ljudske vojske za osvoboditev Sudana (SPLA) John Garang. Dogodku pa so prisostvovali tudi tuji politiki, med njimi tudi ameriški državni sekretar Colin Powell, italijsnaki zunanji minister Gianfranco Fini, predsednika Kenije in Ugande, Mwai Kibaki in Yoweri Museveni, ter drugi.

Uporniki: To je zgodovinski sporazum

Garang je ob tem govoril o "zgodovinskem sporazumu". Zbrana množica pa je podpis pozdravila z navdušenim ploskanjem in vzkliki "Alah je velik" in "Aleluja".

Bo prihodnost Sudana po podpisu mirovnega sporazuma kaj varnejša? (foto: Reuters)
Bo prihodnost Sudana po podpisu mirovnega sporazuma kaj varnejša? (foto: Reuters) FOTO: Reuters
Številni upajo, da bo ta sporazum vzpodbuda za dosego miru tudi v pokrajini Darfur na zahodu Sudana, kjer je vojna izbruhnila februarja 2003. V njej je doslej umrlo 70.000 ljudi, 1,6 milijona jih je moralo zapustiti domove. Pogovori med Kartumom in uporniškimi skupinami v Darfurju so obtičali na mrtvi točki.

Sporazum so podpisali na razkošni slovesnosti na športnem stadionu v Keniji, kjer so od leta 2002 do 31. decembra lani potekali mirovni pogovori. Sporazum naj bi pomenil konec najdaljše še trajajoče vojne v Afriki, ki je izbruhnila leta 1983 med SPLA, ki predstavlja večinoma krščanski in animistični jug države, in arabsko-muslimanskim severom. Zahtevala je okoli dva milijona življenj, štiri milijone ljudi pa je pregnala z njihovih domov.

Vodja upornikov bo postal podpredsednik Sudana

Besedilo sporazuma združuje osem protokolov, ki so bili doslej doseženi med obema podpisnicama in bodo stopili v veljavo danes. Med drugim vsebujejo določbe o delitvi oblasti in premoženja med vlado v Kartumu in jugom države, ki je bogat z nafto. Vodja SPLA Garang naj bi 20. februarja postal prvi podpredsednik Sudana. Čez šest let pa naj bi prebivalci juga na referendumu odločali, ali se želijo odcepiti od Kartuma.

Sporazum morata sedaj ratificirati parlament v Kartumu in uporniški parlament na jugu. Zatem naj bi pogajalci obeh strani lotili pogajanj glede začasne državne ustave, ki bo omogočila uresničevanje vsebine mirovnega sporazuma. Garang je ocenil, da bi bila lahko nova ustava dokončana čez tri mesece.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10