Tujina

Konec pogajanj s Turki?

Bruselj, 29. 06. 2006 10.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Komisar za širitev Olli Rehn je poudaril, da bi Evropska unija lahko prekinila pogajanja s Turčijo za vstop v EU.

Rehn je ponovno poudaril, da je prekinitev pogajanj ena izmed možnosti, ker Turčija še vedno ni uredila odnosov s Ciprom in pospešila reforme: »Možnost, da prekinemo pristopna pogajanja, ostaja. Upam, da nam ne bo treba poseči po tem skrajnem ukrepu, toda to bomo storili, če bo potrebno

Ankara bi morala odpreti svoje meje in pristanišča
Ankara bi morala odpreti svoje meje in pristanišča FOTO: Reuters

Rehn je sicer v okviru zasedanja Evropskega parlamenta, ki je bil pred slabim tednom v Bruslju napovedal, da bo Evropska komisija svojo strategijo nadaljnjih širitev EU predstavila jeseni, pri čemer naj bi se osredotočila na absorpcijsko pripravljenost sedanjih članic unije.

Ankara mora, če se želi jeseni izogniti nesrečam na poti v unijo, držati svojo besedo ter odpreti svoja pristanišča in letališča za ciprski promet, je še dejal Rehn pred dobrim tednom. Ciper pa je komisar okrcal, naj se ne oklepa zamer iz preteklosti in naj se osredotoči na "konstruktivno iskanje rešitev".

Hrvaška na poti v EU hitreje kot Turčija

Pogajanja Hrvaške za vstop v Evropsko unijo napredujejo hitreje kot pogajanja Turčije. Stalni predstavniki držav članic EU (t. i. coreper) so v sredo zvečer v Bruslju sklenili, da bodo z obema državama začeli vsebinska pogajanja o poglavju konkurence, samo s Hrvaško pa tudi o poglavju s področja carinske unije.

EU je prvič odprla neko poglavje samo s Hrvaško
EU je prvič odprla neko poglavje samo s Hrvaško FOTO: Reuters

EU je s Hrvaško in Turčijo oktobra lani začela formalna pogajanja, ki so sredi junija letos dobila vsebinsko obliko. Čeprav so bila turška pogajanja že od vsega začetka polna zapletov, nazadnje zaradi Cipra, sta Zagreb in Ankara doslej enakomerno napredovala na poti v EU. Z najnovejšo odločitvijo coreperja pa se je njuna pot ločila, saj je EU je prvič odprla neko poglavje samo s Hrvaško.

Če Ankara ne bo priznala Cipra do konca leta, bo povezava zamrznila njena pogajanja za članstvo v EU. To bi bil "za EU neuspeh, zato bomo storili vse, kar je v naši moči, da se temu izognemo", je poudaril finski zunanji minister Erkki Tuomioja.

Po navedbah virov v Bruslju je bil razlog za ločitev nadaljnje nasprotovanje Turčije razširitvi t. i. sporazuma iz Ankare na vseh deset novih članic EU, kar pomeni odprtje turških letališč in pristanišč za ciprska letala in ladje. Ko gre za carinska vprašanja, se temu sporazumu ni moč izogniti, je povedal neimenovani visoki diplomat.

Uradni Bruselj pravi, da carinskega poglavja s Turčijo ne morejo odpreti, ker Evropska komisija še ni uspela pripraviti ustrezne dokumentacijske podlage. "Poročilo za Turčijo preprosto še ni dokončano," je povedala tiskovna predstavnica evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna.

Po njenih besedah sicer ni presenetljivo, da hrvaška pogajanja potekajo hitreje kot turška, saj si je Zagreb ne nazadnje postavil za vstop v povezavo že leto 2009, "medtem ko cilj Turčije še ni znan". Na splošno se vstopa Turčije v EU ne pričakuje pred letom 2014.


KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.