Do predaje suverenosti je sicer prišlo dva dni prej, kot je bilo načrtovano. Slovesna predaja iraške suverenosti je potekala v močno zastraženi Zeleni coni v Bagdadu. Uradne dokumente o iraški suverenosti je ameriški civilni upravitelj Bremer predal novemu iraškemu premieru Ijadu Alaviju.
"To je zgodovinski dan," je dejal Alavi. "Menimo, da smo sposobni obvladati varnostni položaj v državi," je dodal in povedal, da bo njegova vlada še danes in v torek sprejela vrsto nujnih ukrepov z namenom ponovne vzpostavitve varnosti v državi.
Slovesnosti je prisostvoval tudi začasni iraški predsednik Gazi al Javer. Od ameriške vojske je bil prisoten le njen tiskovni predstavnik Mark Kimmitt.
Ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer je, po predaji oblasti v Iraku začasni iraški vladi, zapustil Irak. Iraški zunanji minister Hošjar Zebari je izrazil prepričanje, da bo začasna iraška vlada bolje opravljala svoje delo pri zagotavljanju varnosti v državi, kot pa je to počela koalicijska uprava pod vodstvom ZDA.
Priznal je sicer, da nič ne kaže, da se bo nasilje po predaji suverenosti Iraka ustavilo, a dodal, da začasna iraška vlada zaupa vase, v svoje sposobnosti, ljudi in kulturo.
Ameriški predsednik George Bush, ki se trenutno nahaja v Carigradu na vrhunskem srečanju zveze Nato, pozdravil predjo oblasti iraški vladi kot velik dan. Poslal je tudi pismo iraškemu predsedniku Javerju, v katerem je uradno zaprosil za vzpostavitev diplomatskih odnosov z Irakom.
Do predčasne predaje oblasti, ki jo je v Carigradu napovedal iraški zunanji minister Hošjar Zabari, je najverjetneje prišlo zato, da bi se izognili morebitnim napadom upornikov.
V Iraku še vedno ostaja 135 tisoč ameriških vojakov in okoli 20 tisoč vojakov iz držav, ki sodelujejo v koaliciji. A začasno iraško vlado kljub temu čaka zelo težka naloga pri zagotavljanju varnosti v Iraku. V zadnjih dneh se je v državi zvrstila vrsta krvavih napadov, v katerih je umrlo na desetine ljudi.
Odzivi v svetu so pozitivni
Svet se je na predajo oblasti Iračanom sicer odzval pozitivno, vendar pa opozarja na težke naloge, ki čakajo novo vlado v Bagdadu. Med tistimi, ki so dogodek pozdravili, sta bila tudi ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair. Ob robu vrha zveze NATO v Carigradu je tako Bush dejal, da so Iračani "dobili nazaj svojo državo".
Britanski premier je predčasno predajo suverenosti Iraku označil za mejnik, za dan, ko "je demokracija zamenjala diktaturo in svoboda represijo."

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je dejal, da bo organizacija pomagala Iračanom doseči cilj neodvisnega in suverenega naroda. Annan je še pozval vse Iračane, naj v duhu enotnosti in sprave položijo temelje za varen Irak.
Evropska unija je prenos suverenosti na prehodno iraško vlado toplo pozdravila, je v sporočilu za javnost v imenu članic povezave zapisal irski zunanji minister Brian Cowen, katerega država predseduje EU. Cowen je novi vladi tudi zaželel uspeh pri upravljanju države, ki naj bi omogočil pripravo svobodnih in poštenih volitev, pri tem pa je Bagdadu ponudil polno podporo unije.
Nemška vlada, ki je že od začetka nasprotovala vojni v Iraku, je ocenila, da je predaja oblasti Iračanom "pomemben korak k vrnitvi države v krog neodvisnih držav", nemški kancler Gerhard Schroeder pa je novemu iraškemu premieru zagotovil, da je Nemčija pripravljena "s polnim zaupanjem sodelovati" z iraško vlado. Tudi Rusija je izrazila pripravljenost sodelovati z začasno iraško vlado in menila, da je uspeh te vlade odvisen od njene zmožnosti upravičiti zaupanje mednarodne skupnosti.
Kitajska pa je čestitala iraškemu narodu in pozvala ZN, naj igrajo pomembno vlogo pri stabilizaciji razmer v državi. Kot je še dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Zhang Qiyue, mora začasna iraška vlada "pospeševati proces tranzicije iraške politike, delovati avtonomno in se truditi za izgradnjo neodvisnega, miroljubnega in perspektivnega Iraka".
Odzvale so se tudi arabske države. Jordanski zunanji minister Marvan Muašer je ob pozdravu predaje oblasti v Iraku izpostavil nujnost nudenja pomoči iraškim oblastem. Tiskovna predstavnica jordanske vlade Asma Hader pa je povedala, da predaja oblasti v Iraku vzbuja upanje, da se bodo okupacijske sile umaknile iz Iraka, v državo pa se bo vrnila stabilnost.
Iranska vlada pa upa, da prenos oblasti na Iračane napoveduje ponovno vzpostavitev suverenosti v Iraku. "Pozdravljamo vse, kar vrača suverenost večini iraškega naroda in končuje okupacijo države," je dejal tiskovni predstavnik iranske vlade Abdulah Ramezanzadeh.
Kuvajtski premier šejk Sabah al Ahmad al Sabah je prav tako pozdravil prenos oblasti na Iračane. Ob tem je izrazil upanje v stabilnost Iraka, ki je po njegovih besedah pomembna za stabilnost celotne regije.
Prenos oblasti na iraško vlado je pozdravila tudi Turčija. "Prenos oblasti, kljub temu da je omejen, je dobra in pomembna stvar," je dejal turški zunanji minister Abdulah Guel. Ob tem je pozval mednarodno skupnost, naj podpre vlado v Bagdadu.
Tudi Sadama predali iraškemu sodišču
Sadam Husein je od ponedeljka dalje tudi uradno pod pristojnostjo iraškega sodstva. Pred sodnikom naj bi se pojavil v tednu dni. Tako je sporočil tiskovni predstavnik ameriške vojske v Iraku, Mark Kimmitt. Dejansko pa Sadam Husein sicer še naprej ostaja v ameriškem priporu.
Nove ugrabitve v Iraku

Iraški uporniki naj bi po poročanju arabske televizije Al Džazira ugrabili ameriškega vojaka, pakistanskega voznika in tri turške delavce. Zagrozili so, da jih bodo obglavili, v kolikor ZDA ne bodo izpustile iraških zapornikov. Ameriškega vojaka sicer pogrešajo že od 21. junija, po navedbah ameriškega obrambnega ministrstva pa naj bi šlo za vojaka libanonskega porekla, ki je domnevno želel dezertirati, ko so ga uporniki ugrabili.
Pakistanski talec pa je imel na sebi identifikacijsko izkaznico ameriškega podjetja Kellog, Brown & Root, hčerinskega podjetja koncerna Halliburton. Za zdaj še ni jasno, ali za obema ugrabitvama stoji skupina Abuja Musaba al Zarkavija, ki je odgovorna tudi za ugrabitev in obglavljenje Američana in Južnokorejca.
Nasilje v Iraku se nadaljuje
V eksploziji bombe na cesti v Basri na jugu države je bil davi ubit britanski vojak, dva pa sta bila ranjena, je potrdilo britansko ministrstvo za obrambo. Dva Iračana pa sta umrla v eksploziji v kraju Al-Hadid, severozahodno od Bakube, tretji Iračan je bil pri tem ranjen.