Dve skupini evropskih turistov sta pred skoraj pol leta med popotovanjem po saharski puščavi padli v roke militantnih skrajnežev. Na območju ob libijski meji, znanem po bogatih arheoloških najdiščih, pa tudi po delovanju različnih tolp, sta skupini v ločenih incidentih izginili brez sledu. Skupaj 32 talcev so skrajneži zadrževali na neznanih lokacijah. Maja so alžirske specialne enote v bliskoviti akciji osvobodile 17 talcev, pri tem so ubile enega ugrabitelja, sicer pripadnika salafistične skupine za pridiganje in boj, ki se zavzema za čisto islamsko državo, domnevno pa je povezana tudi z Al Kaido.
Usoda druge skupine turistov, med njimi je bilo devet Nemcev, štirje Švicarji in en Nizozemec, je bila vse do danes negotova. Po osvoboditvi prve skupine so pogajalci priznali, da so uporniki štirinajsterico ugrabljenih prepeljali v sosednji Mali. Po vsej verjetnosti so ugrabitelji talce vseskozi selili iz enega skrivališča v drugo, ob tem pa je bil najbolj zaskrbljujoč podatek, da se dnevne temperature v puščavi poleti gibljejo okoli 45 stopinj Celzija.
Uradni Berlin je sicer ves čas zagotavljal, da se s predstavniki upornikov intenzivno pogaja, ob tem pa priznaval, da natančnih podatkov o tem, kje so talci, ni. Nemški mediji poročajo, da so uporniki za vsakega turista zahtevali pet milijonov ameriških dolarjev, vendar pa nemška, švicarska ali nizozemska vlada takrat namigovanj niso potrdile.