Kot je dejal iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, skušajo "nasilne države", kar naj bi bile ZDA in nekaj njenih evropskih zaveznic, zatreti miroljubni jedrski program Irana. ZDA in zvezo Nato je obtožil agresivne vojne v Iraku in Afganistanu, ki naj bi se začele zato, ker so voditelji hoteli zmagati na domačih volitvah in osvojiti naftne vire. Sicer pa naj bi se bližal konec "ameriškega imperija", pri čemer je Ahmadinedžad menil, da bodo morali njegovi naslednji voditelji vmešavanje omejiti na lastne meje.
Ahmadinedžad je v svojem slogu napadel tudi Izrael, ki mu je prav tako napovedal propad. V pogovoru za časopis Los Angeles Times je ZDA obtožil za propadanje svetovnih finančnih trgov. Pred, med in po njegovem govoru pa so na posebej določenem mestu pred Palačo narodov potekale demonstracije proti Iranu, skupaj z demonstracijami verske organizacije Falungong proti Kitajski.
Na sedežu ZN so se v torek zvrstili številni govori pred Generalno skupščino, prav tako množica bilateralnih srečanj, medtem ko je Varnostni svet razpravljal o tem, da bi bilo potrebno mediaciji za reševanje spopadov nameniti večji poudarek. Precej medijske pozornosti je uživala republikanska podpredsedniška kandidatka Sarah Palin, ki se je v torek srečala s prvim tujim voditeljem, to je afganistanskim predsednikom Hamidom Karzajem, pogovarjala pa se je tudi z nekdanjim ameriškim državnim sekretarjem Henryjem Kissingerjem.
Palinovi se bo danes v New Yorku pridružil tudi republikanski predsedniški kandidat John McCain, s katerim se bosta srečala z gruzijskim predsednikom Mihailom Sakašvilijem ter ukrajinskim predsednikom Viktorjem Juščenkom.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.