Na referendumu o prihodnosti Južnega Sudana, ki poteka od 9. januarja, bodo volivci še danes lahko oddali svoj glas za ali proti neodvisnosti južnega dela te največje afriške države. Na zgodovinskem referendumu je glasovalo že več kot 60 odstotkov volilnih upravičencev, kar pomeni, da je referendum veljaven, nihče pa tudi ne dvomi, da bo uspel.
Referendum poteka v skladu s sporazumom iz leta 2005, ki je po več kot dveh desetletjih končal krvavo državljansko vojno med pretežno arabskim severom in večinoma krščanskim in animističnim jugom Sudana, v kateri je umrlo več kot dva milijona ljudi.
Skoraj nihče ne dvomi, da bo na referendumu, ki je potekal razmeroma mirno, izglasovana neodvisnost južnega Sudana, saj naj bi zanjo glasovalo kar 97 odstotkov volivcev. Z razglasitvijo neodvisnosti bi Južni Sudan postal nova afriška država.
Hkrati z optimističnimi pričakovanji pa potek referenduma spremlja strah pred izbruhom novega nasilja, predvsem v povezavi z nafto. Jug Sudana je namreč bogat z nafto, dokončni potek meje med severnim in južnim delom pa še ni določen. Sporna ostajajo zlasti nahajališča nafte na mejnem območju Abyei.
Na omenjenem območju so ob začetku referenduma izbruhnili spopadi med plemenskimi skupinami ter odpadniškimi milicami in južnosudansko vojsko, v njih pa je bilo ubitih več kot sto ljudi.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.