Očitno je zaključila proces žalovanja, pravijo strokovnjaki. Ta je trajal dolgih 17 dni, v tem času pa je skupaj z mrtvim mladičem preplavala okoli 1600 kilometrov.
To nikakor ni prvič, da orka žaluje za mrtvim mladičem, vseeno pa strokovnjaki menijo, da je po dolžini prenašanja mrtvega mladiča postavila rekord. Strokovnjaki sicer še niso enotni glede vprašanja ali orke, pa tudi drugi kiti in delfini, ki pogosto naokoli prenašajo mrtve sorodnike, dejansko žalujejo ali le ne prepoznajo dejstva, da so mrtvi. So pa leta 2016 predstavili ugotovitve, da se kiti in delfini pogosto skupinsko zberejo ob truplu mrtvega pripadnika skupine. Spremljali so 14 takšnih dogodkov, prva ocena pa je, da najbrž dejansko gre za žalovanje. Strokovnjakinja Lori Marino je za CNN dejala, da so "orke sposobne izjemno globokih čustev in kar smo na primeru obupane mame gledali 17 dni, je odraz natančno tega".
20 let stara orka, znana kot J35 ali Tahlequah, je po mnenju strokovnjakov kljub dolgemu žalovanju v dobrem fizičnem stanju, mrtev mladič pa je najbrž potonil na dno morja. Strokovnjaki so sicer upali, da bodo lahko opravili pregled trupla poginule živali, vendar se to zdaj najverjetneje ne bo zgodilo, saj ne vedo, kje se nahaja. Sklepajo sicer, da je poginil kmalu po rojstvu. Poginuli mladič sicer ni huda izguba le za mamo, ampak tudi za živalski svet, gre namreč za pripadnike ogrožene vrste.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.