Koncentracije ogljikovega dioksida, ki je ključen pri nastajanju tople grede, so lani dosegle najvišjo raven po industrijski revoluciji, je v svojem zadnjem poročilu za leto 2009 zapisala Svetovna meteorološka organizacija (WMO), ki deluje v okviru Združenih narodov. Bile so namreč za 38 odstotkov višje kot v obdobju pred industrializacijo.
Povečale so se tudi koncentracije metana in dušikovega oksida, in to kljub prizadevanju številnih držav, da bi onesnaževanje zajezili. Gre za pline, ki se kopičijo v ozračju in povzročajo globalno segrevanje. "Kljub upočasnitvi gospodarstva so koncentracije toplogrednih plinov dosegle rekordne vrednosti. Bile pa bi še višje, če si po svetu ne bi prizadevali za njihovo zmanjšanje," je ob tem povedal generalni sekretar WMO Michel Jarraud. Dodal je, da strokovnjake skrbi tudi morebitno povečanje izpustov metana s permafrosta in močvirij zaradi globalnega segrevanja ozračja.
To bi lahko prispevalo k še večjim izpustom metana z Arktike, je še posvarila omenjena organizacija. Metan je namreč za ogljikovim dioksidom drugi najpomembnejši toplogredni plin, njegova koncentracija v ozračju pa je danes 1,58-krat večja kot v obdobju pred industrializacijo. Koncentracija tega plina se je med letoma 1999 in 2006 stabilizirala, od leta 2007 pa znova narašča. Strokovnjaki vidijo dva razloga za to: zvišanje temperatur na Arktiki leta 2007 in več padavin v tropskem pasu v letih 2007 in 2008. Za zdaj še ni jasno, ali se bo ta trend nadaljeval.
Povišala se je temperatura jezer
Eden od laboratorijev ameriške vesoljske agencije Nasa pa je v svoji študiji ugotovil, da je v zadnjih 25 letih narasla temperatura 160 največjih jezer na svetu. Po navedbah strokovnjakov to sicer sodi med pričakovane posledice globalnega segrevanja ozračja.
S pomočjo satelitov so znanstveniki merili temperaturo v 167 jezerih, večjih od 500 kvadratnih kilometrov, po vsem svetu. Temperatura večine jezer se je povečala za 0,45 stopinje Celzija na desetletje, v nekaterih jezerih pa celo za stopinjo Celzija. Največje segrevanje so zabeležili v zmernem pasu severne poloble. Pri tem vodi Severna Evropa, sledijo ji Sibirija, Mongolija in severna Kitajska ter jugovzhodna Evropa.
29. novembra se bo v Cancunu začela konferenca pogodbenic Okvirne konvencije ZN o podnebnih spremembah (UNFCCC), kjer pa podnebnega dogovora (spet) ni pričakovati. Spomnimo, da je bil neuspešen že podnebni vrh v Köbenhavnu.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.