Tujina

Končan forum v Davosu

Davos/Porto Alegre, 30. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

S pozivom k večji mednarodni odgovornosti in solidarnosti se je v švicarskem Davosu končal 34. Svetovni gospodarski forum.

Po uničujočem potresu in cunamijih v južni Aziji je bil pripravljen pomagati ves svet, kar dokazuje, da imamo vsi ljudje skupno usodo, je ob koncu petdnevnega Svetovnega gospodarskega foruma (WEF), ki je tokrat potekal pod geslom Prevzemanje odgovornosti pri zahtevnih odločitvah, dejal ustanovitelj WEF Klaus Schwab.

Udeleženci svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu (Foto: Reuters)
Udeleženci svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kakih 2250 pomembnih predstavnikov iz sveta gospodarstva in politike je v Davosu - zdraviliškem kraju in smučarskem letovišču - pet dni razpravljalo predvsem o globalnih izzivih, s katerimi se soočamo danes. Izbirali so lahko med kar 200 različnimi prireditvami in široko paleto tem - od padanja vrednosti ameriškega dolarja in proračunskega primanjkljaja ZDA, preko boja proti terorizmu, globalnega segrevanja ozračja ali gospodarskega vzpona Kitajske, pa do žarišč kot so Irak, Iran in Severna Koreja.

Največ govora o pomoči revnim državam

Že tradicionalni protesti proti gospodarskemu forumu v Davosu so bili letos veliko manjši kot prejšnja leta, predvsem zaradi strogega nadzora na cesti proti Davosu. V soboto se je v Davosu zbralo le kakih 80 ljudi, v švicarskem Baslu jih je bilo kakih 350.

Osrednja tema večine razprav je bilo letos povečanje pomoči revnim državam, pri čemer je bila v središču pozornosti predvsem velika revščina v Afriki. Ena od pomembnejših tem je bilo tudi varovanje okolja, še posebej zaskrbljujoče spremembe podnebja. V luči ponovnega vzpona svetovnega gospodarstva so se voditelji velikih koncernov s celega sveta ukvarjali tudi z vprašanjem svoje globalne družbene odgovornosti. Kot pet prednostnih pobud, o katerih bi morala globalna skupnost dobro razmisliti, so udeleženci foruma navedli revščino, trgovino, podnebne spremembe, izobraževanje ter odgovorno in dobro vladanje v državah v razvoju.

Med udeleženci številni predsedniki držav in vlad ...

Foruma so se med drugim udeležili britanski premier Tony Blair, nemški kancler Gerhard Schröder, predsednik Evropske komisije Juan Manuel Barosso, prek videopovezave s Parizom pa tudi francoski predsednik Jacques Chirac. Novi ukrajinski premier Viktor Juščenko je na WEF med drugim sporočil, da si bo Ukrajina prizadevala za članstvo v Evropski uniji.

... pa tudi številni zvezdniki in pomembneži

V Davos so pripotovali tudi mnogi pomembni predstavniki poslovnega sveta ter znanstvenih in akademskih sfer, pa tudi zvezdniki kot sta ameriški igralki Sharon Stone in Angelina Jolie, pevec skupine U2 Bono Vox in igralci Richard Gere, Chris Tucker in Gerard Depardieu, ki so bili vsekakor deležni velike pozornosti.

Demonstracije na svetovnem socialnem forumu v Braziliji (Foto: Reuters)
Demonstracije na svetovnem socialnem forumu v Braziliji (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Zahteva za premestitev sedeža ZN

Svetovni socialni forum velja za protiutež Svetovnemu gospodarskemu forumu v Davosu.

Vzporedno s svetovnim gospodarskim forumom je v Porto Alegru potekal Svetovni socialni forum, ki so ga pripravili že petič, udeležilo pa se ga je kakih 120.000 predstavnikov najrazličnejših gibanj civilne družbe z vsega sveta - od mirovnikov, okoljevarstvenikov, protiglobalistov in nasprotnikov neoliberalnega kapitalizma do borcev za človekove pravice. V sredo se je začel s tako imenovanim mirovnim pohodom kakih 200.000 kritikov globalizacije, sicer pa so na njem dnevno organizirali okoli 500 seminarjev, predavanj, debat, delavnic in umetniških dejavnosti.

Kritiki globalizacije so v Portu Alegru zahtevali premestitev sedeža ZN iz New Yorka na južno poloblo. Zahteva je ena od 12 točk t. i. Manifesta iz Porto Alegra, ki so ga predstavili v tem mestu, podprli pa so ga intelektualci iz vsega sveta kot tudi člani "mednarodnega sveta" Svetovnega socialnega foruma. Med drugim so v njem zahtevali tudi odpis dolgov revnim državam, obdavčitev mednarodnih finančnih transakcij, odpravo davčnih paradižev, podporo pravični trgovini, zagotovila za prehrambeno suverenost vseh držav, umik ameriških sil iz vseh tujih oporišč in zagotovila za pravico do dela in oskrbo s pitno vod za vse države.