
Skupina strokovnjakov Komisije ZN za nadzor nadzor orožja (UNMOVIC) je opravila pregled kompleksa v mestu Al-Dura, približno 30 kilometrov južno od Bagdada. Na območju Al-Dure so med skoraj pet urnim obiskom v kompleksu tovarne za izdelavo živalskih cepiv pregledali laboratorij, vzpostavljen med zadnjo misijo ZN leta 1996, kjer naj bi po ameriških domnevah izdelovali biološko orožje. Po mnenju britanskih obveščevalcev naj bi tam domnevno izdelovali tudi bakterije antraksa.
Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) pa so pregledali tovarno Al Naser 25 kilometrov severno od Bagdada, ki se nahaja v bližini industrijske cone v kraju Al Tadži. Gre za tovarno, ki sodi pod okrilje iraškega ministrstva za industrijo, nahaja pa se v neposredni bližini kraja Al Tadži, kjer naj bi po mnenju Washingtona nezakonito proizvajali biološko orožje.
Ameriški časnik Washington Times je v izdaji 14. avgusta poročal, da so ameriški vohunski sateliti v bližini Al Tadžija zaznali nenavadne aktivnosti, povezane z biološkim orožjem, in da so fotografirali najmanj 60 tovornjakov, ki so prevažali blago v in iz poslopja. Iraške oblasti so navedbe časnika zanikale in za novinarje, akreditirane v Bagdadu, pripravile ogled Al Tadžija. Iraški minister Mohamed Mehdi Saleh je ob tem dejal, da gre za kompleks stavb, ki ga njegovo ministrstvo uporablja za skladiščenje živil, posneti kamioni pa so prevažali uskladiščeno mleko in živila za otroke v različne iraške pokrajine.
Prvi dan inšpekcij, v okviru katerega so strokovnjaki pregledali dva objekta, je po navedbah ZN potekal brez zapletov. Za nekaj vznemirjenosti so poskrbele le sirene, ki so se oglasile v sredo dopoldne, potem ko je Bagdad na veliki višini preletelo neznano letalo. ZDA in Velika Britanija so že zanikale, da bi nebo nad iraško prestolnico preletelo ameriško ali britansko letalo.
V inšpekcijah je pripravljena sodelovati tudi Kitajska
Tudi Kitajska je izrazila pripravljenost napotiti svoje strokovnjake v Irak. Kot je še dodal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Liu Jianchao, se obe strani o tem vprašanju že pogajata. Liu je prav tako izrazil pričakovanje Kitajske, da bodo strokovnjaki ZN nadaljevali delo in da bodo vpletene strani uresničile resolucije ZN o Iraku.