"Veliko izvajalcev že dela z minusom, na to so opozorili tudi ministrstvo. Minister Simon Maljevec je na včerajšnji seji tudi povedal, da bodo to v naslednjem tednu preučili in bomo v naslednjem tednu dobili v podpis pogodbe. Računamo, da bo ministrstvo preučilo strošek dela," pravi Spomenka Valušnik iz Društva Vesele nogice in dodaja, da so na včerajšnji razpravi imeli občutek, da so slišani, ter upa, da se bodo zdaj v Zakonu o osebni asistenci, ki se ji sicer zdi dober, popravile tudi številne pomanjkljivosti.
Še pred nekaj leti je na ocenjevanje za upravičenost do osebnega asistenta po hudi poškodbi, ki je njenemu možu z izjemo sluha vzela vsa čutila, prišla tri-članska komisija, razlaga Helena Berglez. "Komisija je bila sestavljena iz socialne in zdravstvene delavke ter specialistke iz področja invalidnosti. Razgovor je potekal sistematično, po zakonu," je povedala Berglezova. Mož je dobil 60 ur pomoči, ki pa se je po ponovni oceni zmanjšala na 40 ur. Z novelami zakona je namreč prišla tudi nova komisija z Inštituta za socialno varstvo, sestave katere nam tam niso razkrili.
"Opažamo, da so pri posameznih uporabnikih popolnoma neustrezne komisije, brez ustreznih znanj o stanju posameznega uporabnika. Komisije tudi posegajo v zasebnost, na primer s komentarji, zakaj v hiši nimajo dvigala," pojasnjuje Valušnikova.
Moža Berglezove je komisija vprašala, zakaj sploh hodi v trgovino, če pa to lahko namesto njega opravi žena. "Ob tem vprašanju jim je mož presenečeno in jezno odgovoril, če ga želijo kar zapreti v črno luknjo in ga zakleniti, da ga ne bi nihče več videl," je dejala Berglezova.
Zgodilo se je tudi že, da sta na ocenjevanje prišli dve slepi osebi, ki okolja in uporabnika nista mogli ustrezno oceniti. Zato si želijo predvsem strokovno komisijo. "Komisija mora biti tako iz zdravstvenega in socialnega vidika, pa tudi iz domačega okolja, da pozna specifike neke regije," pojasnjuje Valušnikova.

Želijo pa tudi dovolj denarja, da bodo lahko pokrili plače asistentov, ki jih je vse težje dobiti. Asistent za polnih 40 ur dobi dobrih 830 evrov neto. Če je neprekinjeno zaposlen vsaj tri leta, pa napreduje v 26. plačni razred, torej prejme dobrih 30 evrov več.
Za delo s težjimi uporabniki pa asistenti lahko prejmejo dodatnih 15 odstotkov višjo plačo, kar je po treh letih največ 992 evrov neto."To so tisti, ki so hranjeni po gastrostomi, ki uporabljajo za komunikacijo komunikator, in tisti, ki imajo kanilo, kar pomeni, da imajo traheostomo," pojasnjuje Valušnikova. Ministrstvo so zato pozvali, naj se plače uredijo glede na dejanske potrebe uporabnika. "Ta plačni razred, ta težavnostna stopnja dela z uporabnikom bi se tako preučila že ob obisku komisije in ob izdaji odločbe," dodaja Valušnikova.
"V četrtek sem tekom razprave ministrstvu za delo predlagala, da se v najkrajšem možnem času pošlje v državni zbor Zakon o dolgotrajni oskrbi, da se poenoti postopke merila storitve, ki so del osebne asistence in dolgotrajne oskrbe, ter da se pripravi predlog zakona, ki bi poenotil sistem izvedenstva za ocenjevanje dolgotrajne okvare zdravja," pravi predsednica Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl.
S pozivom, da naj v pripravo zakonov vključijo tudi reprezentativne organizacije, pa Valušnikova še upa, da bodo dobili tudi zakonsko podlago, da bi zaposlovali tako imenovane nadomestne asistente, ki bi pokrivali nenadne bolniške odsotnosti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.