Ti dve izjavi jasno kažeta, kako polna nasprotij je helenska republika. Za domačine pekel, za tujce raj. Govoril sem z vsaj petimi zunanjimi opazovalci, različnih profilov, od diplomata, novinarja, finančnika in celo zapornika pa vsi pravijo podobno: ti Grki samo jamrajo, prej so živeli odlično, zdaj, po krizi, pa dobro.
"Veste, če vam banka odobri kredit za avto porsche cayenne, ki ga morate začeti odplačevati šele po petih letih, pa ga seveda ne, zato vam ga vzamejo (še vedno pa ste se 5 let vozili s porschejem!), hitro postane jasno, kako se je včasih tu živelo," pravi dolgoletni tuji diplomat, s katerim sem se pogovarjal med sprehodom po osrednjem atenskem trgu Syntagma - prav tu so v zadnjih letih potekali množični, tudi nasilni protesti proti brutalnim varčevalnim ukrepom, ki jih je v zameno za več kot 200 milijard posojil zahtevala zloglasna trojka. Tudi danes po trgu še vedno patruljirajo policisti, ki se naokoli prevažajo z nekakšnimi oklepnimi avtobusi, sicer pa so v manjših skupinicah prisotni praktično povsod po mestu. To me je navdajalo z mešanimi občutki. Po eni strani se počutiš varnega, po drugi pa se sprašuješ, zakaj jih potrebujejo toliko.
"Ah, nič takšnega, smo jih že vajeni," pa se glede tega le nasmehne 26-letni Thanos, ki na tržnici prodaja začimbe. Kot pravi, je eden od redkih iz njegove mladostne družbe, ki države v zadnjih letih ni zapustil (v 5 letih krize se je iz Grčije odselilo več kot 200.000 mladih, brezposelnost med njimi je skoraj 50-odstotna). "Tri leta sem bil brez službe, zdaj pa 6 dni na teden, 11 ur na dan prodajam začimbe. Ni neka sanjska služba, ampak dobivam pa kar visoko plačo, 600 evrov." Ob tem sem se kar malce zdrznil. Vseeno sem pričakoval višjo številko. Ko ga vprašam, če bo tudi on v nedeljo na volitvah obkrožil Sirizo (vsi mladi, s katerimi sem govoril, so rekli, da jo bodo), pa presenetljivo pravi, da ne. "Se mi zdi, da imajo vsi bistveno previsoka pričakovanja. 40 let so Grčiji vladali eni in isti, pripeljali so nas v to situacijo, zato razumem navdušenje in upanje naroda. Ni pa to nobeno zagotovilo, dolgov nam pač ne bodo kar tako odpisali, pa četudi gre Cipras (vodja Sirize, verjetni novi premier, op. a.) osebno do Merklove in jo poskuša šarmirati."
Ja, stvari res niso tako enostavne. Sploh, če v državi kljub vsesplošnemu varčevanju in posledično sovražnemu odnosu do EU, še posebej do Nemčije (ki jim je posodila daleč največ denarja!), vsi upajo, da jim bo Evropa pogledala skozi prste, odpisala dolgove in še naprej pomagala. Očitno drži rek, ki mi ga je zaupal prej omenjeni diplomat: "Grki so res enotni samo v eni stvari - pritoževanju. Cel sistem - podjetja, javna uprava, zdravstvo in ne nazadnje družinske finance - pa deluje na način: Žena pričakuje od moža, mož od države, država pa od Evropske unije."
Nič čudnega, da tu med volitvami ljudem dajo tri proste dni in plačajo celo vse potne stroške, da gredo lahko volit na svoja matična volišča, denimo na otoke. A več o tem jutri.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.