Vseh 200 elektronskih in 1000 SMS sporočil naj bi nastalo v štirih letih, v času sodelovanja z Matejem Radeljićem, ki je bil svetovalec vse do konca leta 2018, ko je moral zapustiti predsedniško palačo v Zagrebu. Radeljevič je bil glavni strateg politične podobe Kolinde Grabar-Kitarević, in to vse do njene odločitve, da bo zgladila odnose s premierom Andrejem Plenkovićem, kar pa je zahtevalo Radeljevićevo odstavitev, saj sam ni želel odstopiti.
Letos Hrvaška na volitvah izbira novega predsednika ali predsednico, zato se je politična tekma za Pantovčak razplamtela, tudi politične struje znotraj strank se še niso zedinile, koga in kako podpreti. Glavni kandidati, ki imajo največ možnosti za drugi krog, so Zoran Milanović, Kolinda Grabar-Kitarović in pevec Miroslav Škoro. Po nekaterih ocenah bo bitka najbolj tesna med zdajšnjo predsednico in Škorom, zato ne preseneča, da je glavno obračunavanje ravno med njima. Nacional tako danes piše, da bi naj Škoro imel v lasti vsa možna sporočila, s pomočjo katerih bi lahko izsiljeval Grabar Kitarovićevo, ali pa ji postopoma uničeval podobo.

Slednja je v zadnjem letu zelo zaostrila svoj pogled na določene politične teme, njen cilj je, da bi bolj pihala na dušo desno usmerjenemu, konzervativnemu in vernemu delu Hrvaške, pa tudi močno diasporo v iz Bosne in Hercegovine, ki ima volilno pravico za izbor hrvaškega predsednika.
V teh sporočilih, kot piše Nacional, je videti, da je predsednica Hrvaške poskušala reševati določene napake v javnem mnenju, pa tudi izboljšati odnose s skupnostmi, ki jih je s premikom na desno užalila. Tako je prosila podpredsednila Helsinškega odbora Ivana Zvonimirja Čička, če bi ji lahko pomagal po njeni izjavi "Za dom spremni", ko je trdila, da je to stari hrvaški pozdrav. Slednje je povzročilo veliko razburjenja v judovske organizacijah, pa tudi številnih državah na Balkanu, ki so imele opravka z Neodvisno državo Hrvaško, nacistično tvorbo iz časa druge svetovne vojne. Želela je, da bi Čičak posredoval pri judovskih organizacijah v tujini, nekatere so predsednico takrat tudi javno obsodile. Vso korespondenco je Grabar-Kitarović takrat posredovala nikomur drugemu kot svetovalcu Radeljeviću.Ta je na očitek, da je sporočila posredoval njenim nasprotnikom za Dnevnik.hr odgovoril le: "Gre za podtaknjeno afera iz urada predsednice, ona pa zdaj lahko igra žrtev. Jaz sporočil nisem posredoval nikomur, ona pa bi rada vse to predstavila kot dejanje maščevalnega svetovalca."

Prav tako je njemu izrazila dvome glede umika doprsneg kipa Tita, Radeljeviću naj bi dejala: "Joj, Mate, a smo morali to narediti?" Politični nasprotniki naj bi tudi imeli elektronsko sporočilo, v katerem mu je trdila, da jo je srbski predsednik Aleksandar Vučić prosil, naj ne uporablja več besedne zveze "velikosrbska agresija". Glede točnosti vseh teh sporočil so z urada predsednice Hrvaške le sporočili, da nimajo komentarja. Iz HDZ, stranke, s pomočjo katere je Grabar Kitarovićeva tudi prišla v predsedniške dvore, so zgolj sporočili, da verjamejo v njeno ponovno izvolitev in da se ne bodo posluževali taktik kot protikandidati.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.