"Če bi nam nekdo rekel dve leti nazaj, da bomo v vrsti stali in da bomo natočili bencin po skoraj dva evra, ker se bo še podražil, bi mislili, da je nor. In tako je zdaj tudi pri nepremičninah," pravi Daniel Angel Sauli iz nepremičninske družbe Keller Williams Slovenija. Trenutno Slovenci za povprečno stanovanje v Ljubljani stojijo kar v dolgih vrstah. Povpraševanje je zaradi nizke ponudbe na trgu nepremičnin veliko, cene pa zato eksponentno rastejo. "Tri odstotke je tisto, kar je pričakovano za rast cen nepremičnin, zdaj pa je smo prišli na 14 odstotkov v enem letu," doda Sauli.
Samo v zadnjih treh mesecih se je cena stanovanja dvignila za 1,69 odstotka. To pomeni, da je kvadratni meter stanovanja v Ljubljani trenutno malo manj kot 3.400 evrov. Hiša v Ljubljani pa ima v zadnjih treh mesecih povprečno ceno 2.905 evrov na kvadratni meter. V zadnjem letu so se tako cene hiš povečale za 22,4 odstotka. Podobno je cena zgrajene montažne hiše od lanskega leta dražja za 25 do 30 odstotkov.
To pa je neposredno povezano s podražitvijo gradbenih materialov, kot so les, železo in zidaki. "Tudi izolacijski materiali so se podražili za vsaj okoli 150 odstotkov. Enako velja za cene izdelave fasad, ki so se v tem času, v letu dni, podražile za 100 odstotkov," pravi Matej Jurak iz podjetja Noah. Vse to nanese na veliko dražjo gradnjo nove hiše. Tudi banke zato višajo obrestne mere, nekatere pa tudi zahtevajo celo do 40 odstotkov lastnega vložka. "Strank oziroma ljudi, ki imajo dejansko v kompletu lastna sredstva, je malo. Lahko jih preštejemo na prste ene roke," dodaja.

Zato si večina ljudi najame dolgoročne kredite. Tudi s kreditom pa za hišo z bivalnim prostorom recimo 130 kvadratnih metrov izven Ljubljane potrebujemo kar nekaj prihrankov. "To je budžet 300.000 evrov in pri tem budžetu potrebujemo potem vsaj 60.000 evrov svojih sredstev," razloži Jurak in opozori, da si ljudje kljub temu najbolj želijo lastno nepremičnino. "Včasih so se hiše delale po pet, šest celo sedem let, sedaj tega mlade generacije več ne želijo," meni.
Želja imeti nekaj 'svojega', izhaja iz preteklosti. "V 90. letih je pravzaprav vsak po Jazbinškovem zakonu dobil svojo nepremičnino. Pred 90 leti so vsi dobili kadrovska stanovanja," razlaga Sauli. Danes je lastno stanovanje ali hiša vse prej kot samoumevna. Ob tako visokih cenah, visokem povpraševanju in skopi ponudbi nepremičnin, je le vprašanje časa, kako dolgo bo trg vse to zdržal.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.