Nekdanji vohun Yves Bertrand naj bi 12 let zasledoval sedanjega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja in številne druge politike. Svoje ugotovitve je zapisal v 23 beležnicah, v eni izmed njih je razkril, da je šel nekdanji francoski predsednik Jacques Chirac leta 2003 na lepotno operacijo.
Je šlo za maščevanje?
Francoski vohuni so Sarkozyja in njegove partnerice zasledovali po navodilu Chiraca, ki naj bi se mu želel maščevati, ker mu je Sarkozy, nekdanji sodelavec, med predsedniško kampanjo leta 1995 obrnil hrbet, piše v vohunskih dnevnikih. Obenem naj bi Sarkozy zlomil srce njegovi hčerki Claude, s katero naj bi bila nekaj časa par. Chirac naj bi poskušal Sarkozyju preprečiti, da bi ga nasledil na predsedniškem stolčku.
Danes 64-letni Bertrand, nekdanji vodja tajne službe Renseignements Généraux, je trditve zapisal v beležke, ki so jih januarja letos zaplenili policisti, potem ko so nekdanjega vohunskega šefa in nekdanjega podpredsednika Chiracove vlade Dominiquea de Villepina obtožili kovanja zarote zoper Sarkozyja. Afera Clearstream (Čista reka), kot so jo poimenovali Francozi, je odkrila, da sta Villepin in Bertrand poskušala Sarkozyja obtožiti, da je vzel podkupnino za prodajo vojaške ladje Tajvanu.
V beležkah je med drugim zapisano, da je Sarkozy konec osemdesetih zapustil prvo soprogo Marie-Dominique Culioli zaradi ljubimkanja s Cécilijo Ciganer, s katero se je poročil leta 1996. Podrobnosti o prešuštvu je odkrila sama Marie, ki je svojo nesrečo po telefonu zaupala prijateljici, Bertrand pa naj bi prisluškoval njunemu telefonskemu pogovoru. Sarkozy je nato prevaral tudi Cécilijo, in sicer z ženo človeka, ki je danes eden od njegovih ministrov, piše v beležkah. Skok čez plot naj bi se zgodil pred štirimi leti, Chirac pa naj bi zahteval, naj vohuni fotografije ljubimcev dostavijo Céciliji. Ali je prevarana soproga resnično prejela posnetke, ni potrjeno, čeprav nekateri viri trdijo, da jih je dobila v rjavi ovojnici.
Kakor koli že, odkar se je Cécilia ločila, ne more in ne more nehati govoriti o Sarkozyjevem varanju. Njeni prijatelji trdijo, da se je zaradi prešuštva vrgla v objem Richarda Attiasa prav v času, ko se je Sarkozy začel pripravljati na predsedniško tekmo. Takrat še bodoči predsednik Francije si je uteho našel v naročju novinarke Anne Fulda, s katero je imel vročo ljubezensko afero, ko je bil uradno še vedno poročen s Cécilio. Skesana žena je kljub vsemu med kampanjo stala poleg moža, vendar ni dolgo zdržala. Za vedno ga je zapustila nekaj mesecev pozneje. Sarkozy je nato našel novo ljubezen – Carlo Bruni, s katero sta po nekaj mesecih skočila v zakonski stan.
Obseden s Sarkozyjem?
Čeprav Bertrand trdi, da je zgolj opravljal svoj posel, pa beležke dokazujejo, da je bil na nek način obseden s Sarkozyjem, ki ga v svojih zapiskih naziva ''Sarko''. Tako je leta 2002 na primer zapisal: ''Sarkozy gradi vilo v bližini Sartrouvilla. Gradijo mu jo delavci podjetja iz Neuillyja. Na črno.'' V drugi beležki pa razkriva, da je bil Sarkozyjev brat Guillaume, sicer podpredsednik nekega francoskega sindikata, žrtev izsiljevalcev.
Preprodajalec drog zaradi norčevanja iz prve dame?
V dnevniku manjka nekaj strani, ki jih je nekdo iztrgal. Kljub temu je po mnenju sodnikov dovolj dokazov, ki pričajo, da se je francoska tajna služba podredila vsakemu Chiracovemu ukazu. Tako naj bi vohuni nekoč poskušali celo "zaščititi" prvo damo Bernadette Chirac, ker se je avtor satirične televizijske lutkarske oddaje Bruno Gaccio zaradi njene obsedenosti s torbicami ponorčeval iz nje. Gaccia so poskušali obtožiti, da preprodaja droge, zasledovali so ga policisti, ki pa niso odkrili ničesar obremenilnega.
Čeprav je bil v službi predsednika, pa Bertrand ni prizanesel niti svojemu 'delodajalcu'. Leta 2003 je v beležko zapisal: ''Chirac je odšel v Kanado na lifting obraza.'' Beležke odkrivajo tudi druge 'spodrsljaje' francoskih politikov. Tako je bil na primer eden od ministrov nekdanje vlade odvisen od kokaina, medtem ko naj bi ga redno jemali tudi preostali. Drugi nekdanji minister naj bi imel spolne odnose z dečki v maroškem hotelu La Mamounia. Na vprašanje preiskovalcev, zakaj je vse to zapisoval, je Bertrand odgovoril: ''Ko politik uživa kokain, lahko njegova odvisnost vpliva na celotno državo. Logično je, da so me obveščali.''
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.