Ameriški senat je v petek z 52 glasovi proti 46 kljub dramatičnim svarilom okoljevarstvenih organizacij in demokratov potrdil nekdanjega pravosodnega ministra Oklahome Scotta Pruitta na položaj vodje Agencije za zaščito okolja (EPA). Senat je doslej tako potrdil 14 od 22 kandidatov za visoke položaje v novi vladi.
Na zaslišanjih zatrjeval, da se ne strinja več s Trumpom
Pruitt je tesno povezan z naftno in plinsko industrijo. Do nedavnega se je strinjal s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, ki je ocenil, da so trditve o segrevanju ozračja potegavščina Kitajske, ki želi s tem uničiti ameriško gospodarstvo in delovna mesta. Na senatnih zaslišanjih je Pruitt zatrjeval, da se s tem več ne strinja, vendar pa nasprotnikov ni prepričal.
Kot pravosodni minister je vložil najmanj 14 tožb v korist naftne industrije in ostalih onesnaževalcev
Na položaju pravosodnega ministra Oklahome je vložil najmanj 14 tožb proti EPA v korist naftne industrije in v korist podjetij, ki onesnažujejo okolje. Pruitt skupaj z večino republikancev meni, da okoljske regulacije zavirajo gospodarsko rast in niso potrebne. Zato so mu nasprotovali praktično vsi zaposleni v EPA.
Tudi republikanci glasovali proti Pruittu, na drugi strani pa sta zanj glasovala dva demokrata
Proti Pruittu je glasovala tudi republikanska senatorka Susan Collins iz Maina, John McCain pa je trenutno v Evropo. Vendar pa so republikanci na svojo stran pridobili dva demokrata - Heidi Heitkamp iz Severne Dakote in Joeja Manchina iz Zahodne Virginije, ki je Trumpa s prisotnostjo podprl tudi med podpisom zakona, ki omogoča ponovno odmetavanje rudniških odpadkov v reke in potoke.
Demokrati so bojkotirali glasovanje o njegovi potrditvi v pristojnem senatnem odboru, ker so zahtevali objavo elektronske pošte med njim in naftnimi podjetji. Na sodišču v Oklahomi so zmagali, vendar pa je sodnica ukazala, da ima Pruitt deset dni časa za predajo pošte. Z opozarjanjem na republikansko obsedenost z elektronsko pošto Hillary Clinton so zahtevali odlog glasovanja, vendar pa jih je vodja večine Mitch McConnell gladko zavrnil.
Medije označil za sovražnike ljudstva
Ameriški predsednik sicer tudi po prisegi 20. januarja nadaljuje z nekaterimi dejavnostmi, ki so podobne tistim med kampanjo. V Melbournu na Floridi bo imel danes veliko zborovanje podpornikov, v petek je obiskal tovarno letal Boeing v Južni Karolini, medije pa je označil za sovražnike ameriškega ljudstva.
Trump je v ponedeljek odpustil svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna, ker je ta podpredsedniku ZDA Miku Pencu lagal o svojih stikih z ruskim veleposlanikom. Predsednik je za izgubo svetovalca na četrtkovi novinarski konferenci okrivil medije in tiste, ki jim dajejo informacije, ter obljubil, da bo odslej svoja sporočila prenašal neposredno.
Na novinarski konferenci v četrtek je tudi izrazil začudenje, da novinarji poročajo o zaupnih zadevah na podlagi informacij, ki jih dobijo iz zaupnih virov, in napovedal lov na izdajalce.
Na medije se je nato spravil na Twitterju. Kot je sporočil s tvitom, so mediji sovražniki ameriškega ljudstva. "Mediji z lažnimi novicami niso moj sovražnik, so sovražnik Američanov," je zapisal, med medije, ki jih je imel v mislih, pa uvrstil New York Times, NBCNews, ABC, CBS in CNN.
V petek si je tudi ogledal proizvodnjo boeingovih letal 787 dreamliner in dejal, da ima rad ameriškega delavca in ga bo tudi zaščitil. Delavci v tovarni so mu navdušeno ploskali, ko je zahteval kupovanje ameriškega in zaposlovanje v Ameriki. Danes bo nagovoril množico privržencev v Melbournu.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.