
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes v Islamabadu ponudil posredovanje v indijsko-pakistanskem sporu o Kašmirju, ki je jedrski sili ponovno pripeljal na rob vojne. Annan, ki se je v pakistanski prestolnici danes sestal s pakistanskim zunanjim ministrom Abdulom Satarjem, je sicer poudaril, da sta za zmanjšanje napetosti nujna zmanjšanje števila vojakov na mejah med državama in obnovitev dolgoročnih pogajanj. Pakistan je že izrazil pripravljenost na posredovanje ZN v kašmirskem sporu, ki je bil povod za dve od treh vojn med državama, Indija pa zavrača posredovanje tretje strani. Annan se bo danes sešel še s predsednikom Pakistana Pervezom Mušarafom kot tudi s predstavniki agencij ZN, ki delujejo v tej državi.
Annan jutri v Afganistan
V Kabulu so oblikovali posebno komisijo, ki bo predvidoma spomladi sklicala lojo džirgo, skupščino plemenskih vodij v Afganistanu. Sestavo komisije bo jutri v Kabulu sporočil generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki bo na svojem prvem, enodnevnem obisku v Afganistanu, ko se bo srečal tudi s predsednikom prehodne vlade Hamidom Karzajem. Sestava komisije naj bi bila etnično uravnotežena in neodvisna od različnih vojaških in političnih sil v državi. V komisiji naj bi bile tudi ženske.
Oblikovanje komisije je določeno v sporazumu s Petersberga pri Bonnu, ki so ga 5. decembra lani podpisali na vseafganistanski konferenci. Sporazum tudi določa, da bo loja džirga v ožjem obsegu spomladi letos za približno dve leti imenovala reprezentativno vlado, ki bo imela vsa pooblastila. V tej drugi fazi prehodnega obdobja naj bi se sestala tudi razširjena oblika loje džirge, ki bo pristojna za sprejetje ustave, utemeljene na demokratičnih načelih in načelih islama, zagotavljala pa naj bi tudi pluralizem in družbeno pravičnost. Po približno dveh letih naj bi v državi pripravili demokratične volitve.
Moč Al Kaide še ni strta
V današnjem spopadu med ameriškimi marinci in borci Al Kaide je bilo ubitih okoli 15 pripadnikov Al Kaide, ranjen pa en ameriški vojak. Do spopada je prišlo na jugu Afganistana, v enem od upornih "žepov", ki jih ameriške in proti-talibanske enote čistijo. Po besedah ameriških predstavnikov rane ame5riškega vojaka niso življenjsko nevarne.