Kurdskim silam na območju sirskega mesta Kobane na meji s Turčijo je danes ob podpori okrepljenih zračnih napadov mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA uspelo odbiti pripadnike skrajne Islamske države, ki si prizadevajo vzpostaviti nadzor nad mestom.
Koalicija držav pod vodstvom ZDA je ponoči in zjutraj izvedla najhujše letalske napade na Islamsko državo (IS) do zdaj. Napadli so območje okoli mesta Kobane na turško-sirski meji.
Sirski Kurdi so dejali, da so bili napadi najbolj učinkoviti doslej, a bi se morali zgoditi veliko prej. Boji okoli mesta se sicer nadaljujejo. V treh tednih je umrlo najmanj 400 oseb, okoli 160.000 Sircev je pobegnilo v Turčijo.
Ameriška vojska je potrdila pet letalskih napadov. Napadi so se zgodili v času, ko naj bi bila administracija ameriškega predsednika Baracka Obame vse bolj nezadovoljna, ker Turčija ne ukrepa. ''Vse več je jeze, ker Turčija ne ukrepa, čeprav se le nekaj kilometrov od meje odvija masaker,'' je za New York Times dejal nek višji uradnik in dodal, da to ni način, kako ukrepa zaveznica Nata.
Turčija naj bi prejela tudi precej klicev ameriškega zunanjega ministra Johna Kerryja, da bi vendarle našli rešitev za obmejno krizo.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je sicer ob obisku begunskega centra za Sirce dejal, da zračni napadi ne bodo dovolj, da bi porazili IS in da bi morali sprožiti skupno operacijo na tleh.
Je Američanom vseeno?
Na drugi strani pa nekateri ameriški uradniki govorijo, da bo mesto padlo v roke IS, a Američane to ne skrbi, navaja CNN. Če mesto pade, bi IS sicer imel nadzor nad okoli 100 kilometrov dolgim pasom med sirsko Rako, ki je njihovo največje oporišče, in Turčijo.
Neimenovani ameriški uradniki trdijo, da cilj ZDA v Siriji ni, da bi reševali mesta, ampak da bi uničili vodstvo IS, naftne rafinerije in drugo infrastrukturo, da bi tako onemogočili njihovo delovanje, pa še to predvsem v Iraku. Slednji je namreč precej večji strateški cilj.
Umrlo 19 ljudi
V Turčiji so medtem potekali protesti Kurdov, ker je Turčija naredila premalo za njihovo zaščito. Policija je uporabila solzivec in vodne topove, da bi umirila protestnike v šestih jugovzhodnih krajih v Turčiji. V nasilju je umrlo najmanj 19 ljudi.
Protesti so potekali tudi drugod po Evropi. Protestniki so vdrli v Evropski parlament v Bruslju, na stotine ljudi je protestiralo tudi v Berlinu in drugih nemških mestih.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.