Počitnice so za vsakogar najlepši del leta, toda na potovanjih se lahko zgodi marsikaj. Tokrat se je oglasil ameriški FBI, ki je opozoril na povečano število posilstev na križarjenju. Navedli so primer 42-letne ženske, ki se je vkrcala na ladjo Coral Princess. S članom posadke naj bi spila nekaj kozarčkov, nato pa jo je 38-letni Portugalec napadel in prisilil k oralnemu seksu, poroča spletna stran CNN, ki je odgovorne na ladji prosila za komentar dogodka, toda vodstvo se ni odzvalo.
"Popotniki menijo, da se jim nič ne more zgoditi, toda to ni res,“ je dejal odvetnik Charles Lipcon, ki zastopa omenjeno žensko, pred tem pa je obravnaval številna posilstva na ladjah. Ladijske družbe molčijo o napadih, zakon pa jih obvezuje, da morajo vsak primer prijaviti odgovornim. Ker se družbe bojijo za upad dobička, primere skrbno skrivajo. Toda Američani so jih stisnili v kot, tako da so lastniki obljubili, da bodo tesno sodelovali z odvetniki in oblastmi. Pravijo, da je tudi v njihovem interesu, da bi zagotovili najvišjo možno varnost svojih potnikov.
Strokovnjaki pravijo, da pristojni in žrtve ne prijavljajo spolnih napadov. Žrtve se namreč bojijo ukrepati, saj so z napadalcem ujete na ladji, daleč od kopnega. Strah pred povračilnimi ukrepi in maščevanjem je velik, na ladjah pa nimajo razvitega primernega sistema, ki bi lahko zaščitil žrtev. Kam se umakniti, kako se izogniti srečanju z napadalcem, kdaj bodo vpluli v naslednje pristanišče – to so vprašanja, s katerimi se žrtev spopada na odprtem morju.
Alkohol teče v potokih
Na ladjah se miselnost ljudi spremeni. Sproščeno vzdušje, veliko alkohola in pomanjkljiva varnost naj bi bili glavni razlogi za številne napade, v svojem poročilu pišejo preiskovalci FBI. Družbe pa se s tem poročilom ne strinjajo. Menijo, da so ljudje bolj varni na križarjenju kot pa v svoji domači okolici. Varnostne službe delajo 24 ur na dan. "Na ladjah je omejeno število ljudi, zaprta družba, nad katero imajo naši varnostniki dober pregled. Vsakega, ki vstopi, vpišemo na seznam,“ se je odzval Michael Crye, vodilni pri Cruise Lines International Association.
Oblasti so pozvale turiste, naj takoj prijavijo zločine, ki se zgodijo na ladjah. Lahko se obrnejo na varnostnika ali člana posadke. Odvetniki pa opozarjajo, da to ni tako enostavno. "Varnostniki in zdravstveno osebje so na plačilnem seznamu ladijske družbe, ki je lastnica ladje. Ste res prepričani, da bo zdravnik pokazal razumevanje do žrtve posilstva?“ se sprašujejo. Menijo, da potrebujejo varnostne službe in zdravniško osebje, ki ni zaposleno v družbi, ki je lastnica ladje. Tudi če bi omenjeni delali profesionalno in bi se držali ustaljenih postopkov, pa so lahko tudi oni žrtve pritiskov lastnikov. Strokovnjaki opozarjajo tudi na dejstvo, da v večini primerov varnostniki niso primerno usposobljeni za opravljanje dela.
Če zločin stori član posadke, se žrtev znajde v precepu, saj ne ve, kateremu zaposlenemu lahko zaupa svojo stisko. "Bom zločin prijavila nekomu, ki je dober prijatelj ali sodelavec napadalca? Mu bo povedal, da sem ga prijavila? Kaj se bo zgodilo, če njegovemu prijatelju predam dokaze o zločinu, on pa jih bo uničil?“ so vprašanja, s katerimi se sooča žrtev.
Posilstvo v mednarodnih vodah
38-letna Laurie Dishman je svojo zgodbo predstavila pred ameriškim kongresom v upanju, da bodo sprejeti zakoni, ki bodo prisilili ladijske družbe k zagotavljanju večje varnosti potnikov. Pred tremi leti je bila žrtev posilstva na ladji Royal Caribbean. Zaposleni so ji naročili, naj zbere dokaze in jih spravi v plastično vrečko. S prijateljem se je odpravila v kabino, kjer se je zločin zgodil. Tam sta v vrečke spravila posteljnino in obleke, ki jih je med napadom imela na sebi. "Nisva vedela, kaj morava storiti in kako,“ je povedala. Oblasti so ji pozneje odgovorile, da ni dovolj zbranih dokazov, da bi lahko sodili napadalcu. "Besna sem, saj se zaposleni niso primerno odzvali,“ je dejala ženska, ki je po posilstvu morala prestajati grozo, ko je zbirala dokaze, kaj se je zgodilo. Če bi to storili strokovnjaki, bi najverjetneje napadalec sedel za zapahi.
Lastniki so sporočili, da so varnostniki izšolani za zbiranje dokazov o zločinu, prav tako so seznanjeni, kako se morajo hraniti, da ne bi zbrisali sledi zločina. Toda strokovnjaki opozarjajo – tudi če so dokazi zbrani in zavarovani, lahko čas, ki preteče od zločina do začetka preiskave, ogrozi potek preiskave. V primeru 42-letne ženske, katere primer smo opisali na začetku članka, je minilo kar tri dni, preden so vpluli v pristanišče v Kaliforniji. Takrat so si mesto zločina ogledali preiskovalci FBI. Toda agenti so bili uspešni, napadalec pa je pristal za zapahi.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.