Italijansko mesto Perugia ni več znano le kot mesto umetnosti, pač pa tudi kot mesto korupcije. Preiskovalci intenzivno preiskujejo nepravilnosti, v katere niso vpleteni le državni uradniki, pač pa vse pogosteje tudi predstavniki Vatikana. In tako je v središču preiskave tokrat državno-verska naveza. Korupcije sta namreč osumljena nekdanji minister za infrastrukturo in promet Pietro Lunardi in eden najbolj uglednih katoliških kardinalov Crescenzio Sepe.
Italijanski mediji poročajo, da sta se omenjena akterja povezala, ko je Lunardi leta 2004 kupoval hišo v Rimu. Sepe je bil takrat na čelu vatikanske kongregacije za evangelizacijo ljudi. Gre za bogat oddelek Vatikana, ki ima tudi veliko nepremičnin, ukvarja pa se s financiranjem misij v tujini. In ker je Lunardi kupoval hišo, Sepe pa je nepremičnine imel na voljo, sta se, vsaj tako trdijo preiskovalci, dogovorila za posel. Sepe je hišo Lunardiju prodal po ceni, ki je bila krepko pod njeno tržno vrednostjo. Ta usluga ni bila pozabljena in ko je Lunardi leto kasneje postal minister, jo je znal nagraditi. Odobril je namreč odlok, s katerim je država dala sredstva za obnovo zgodovinskih cerkvenih stavb.
Lunardi je sicer v intervjuju za časnik Corriere della Sera dejal, da se bo kmalu srečal s preiskovalci v Perugiji in razčistil stvari, Sepe pa zadeve še ni komentiral.
Preiskava že maja odnesla ministra
Delo preiskovalcev v Perugiji je sicer maja z ministrskega stolčka odneslo tudi Claudia Scajolo. Ta je opravljal delo ministra za industrijo, veljal pa je za tesnega zaveznika premierja Silvia Berlusconija.
Scajola je odstopil, potem ko so se pojavile obtožbe o korupciji pri njegovem nakupu luksuznega stanovanja v Rimu. Leta 2004 naj bi mu namreč velik del denarja za nakup stanovanja dal sporni italijanski poslovnež Diego Anemone. Slednji je ključna oseba v korupcijskem škandalu pri več milijonov težkih gradbenih poslih za vrh industrijsko najrazvitejših držav (G8) v L'Aquili julija 2009. Scajola vse skupaj zanika.
Blizu papežu in blizu korupciji
Sicer je Vatikan in Italijo februarja pretresel še en primer korupcije. Policija je takrat prijela štiri ljudi, med njimi tudi Angela Balduccija, nekdanjega predstojnika vladnega oddelka, ki nadzoruje javna naročila. Hkrati je bil Balducci tudi svetovalec za gradnjo v Sepejevem oddelku.
Četverica prijetih je bila obtožena organizacije mreže korupcije, ki je segala od gradbenikov, arhitektov, do javnih uslužbencev. Ti so skupno držali v rokah pogodbe, vredne na milijone evrov. Balducci je trenutno v zaporu v Rimu. Mesec po njegovi aretaciji se je zgodil novi škandal, ko so preiskovalci s pomočjo prisluškovanja telefonskim pogovorom prišli do informacij, da sta Balducci in zborovodja vatikanskega pevskega zbora Thomas Chinedu Eheim vpletena v krog moške prostitucije. Balducci je v telefonskem pogovoru zborovodji opisoval, kakšne moške naj mu priskrbi. Vse skupaj je črno senco na Vatikan vrglo tudi zato, ker je bil Balducci eden izmed članov elitne prostovoljne združbe papeževih plemenitih gospodov. Ti imajo ceremonialno vlogo pri spremljanju papeža.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.