Ko nastopi trenutek, da zaščitiš sebe in otroka, imaš samo en cilj, se umakniti in oditi na bolje, pripoveduje mama, ki je z otrokom v varni hiši preživela eno leto. "Ko sem videla, da ne zmorem več, da mi finančno ne uspeva, mi je sostanovalka predlagala Verigo dobrih ljudi," je povedala mama, ki prvega srečanja s socialno delavko, ki ji je prisluhnila, ne bo nikoli pozabila.
"Poslušala me je in razumela, ni dajala napotkov. Bila sem razumljena in slišana, to mi je takrat največ pomenilo." Prav ta skrbna, celotna obravnava je tista, na kateri temelji projekt. "Mi potem razčistimo in ugotovimo, kje so problemi in kaj je treba storiti, da doseže ta cilj, da se postavi na noge," je povedala koordinatorka Verige dobrih ljudi Živa Logar.
A čeprav je vsak evro dvakrat obrnila, ji je največji zalogaj takrat predstavljala najemnina. "Prišla sem s prošnjo, da mi pomagajo pri najemnini, stroških varščine in stroških agencije," je povedala mama. V projektu pa družinam v stiski poleg finančne nudijo tudi materialno, psihološko in pravno pomoč.
"Zaradi njih mi gre bolje. Opravljam svoje delo, skrbim sama zase, plačujem stroške in najemnino. Zaradi njih lahko zdaj živim brezskrbno," je dodala mama, ki si želi, da bi vsi, ki potrebujejo pomoč, to čim hitreje poiskali."Ko si v taki situaciji, si ne priznaš in ti je nerodno prositi za pomoč, ampak danes, ko gledam na to, mislim drugače. Naj vas ne bo strah, naj vam ne bo nerodno."
"Po naših ocenah je tega odlašanja s prošnjami za pomoč še vedno preveč, se pa to zmanjšuje. Zmanjšuje se na podlagi teh dobrih zgodb, ker se o tem vedno več govori in se stigma revščine zmanjšuje," je dodala Logarjeva. Zato si v prihodnosti želijo še več takšnih, dobrih zgodb.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.