Nemška vlada je danes sprejela akcijski načrt, s katerim nameravajo uvesti ostrejše ukrepe za zaščito potrošnikov v primeru zastrupitve živil z dioksinom ali drugimi škodljivimi snovmi. Akcijski načrt, ki ga je predlagala kmetijska ministrica Ilse Aigner, med drugim predvideva ostrejše kontrole in predpise za proizvajalce živalske krme.
Kakšni so ukrepi?
V skladu z akcijskim načrtom v 14 točkah, o katerem so se dan prej sporazumeli kmetijski ministri na zvezni in deželni ravni, danes pa ga je potrdila še vlada v Berlinu, bodo uvedli obvezno registracijo za proizvajalce živalske krme, obvezno zavarovanje odgovornosti z namenom zaščite kmetov ter obvezno obveščanje za podjetja in zasebne laboratorije v primeru ugotovitve povišanja mejnih vrednosti škodljivih snovi.
Med drugim naj bi postavili tudi spletno stran za opozarjanje v primeru morebitne zastrupitve živil. Ministrica Aignerjeva se je v torek zavzela tudi za večjo konkurenco med zveznimi deželami pri izboljšanju nadzora, pri čemer bo izvajanje nadzora nad proizvajalci krme ostalo v pristojnosti dežel.
Kaj pa odškodnine?

Nemško združenje kmetov pa po aferi z dioksinom zahteva ureditev glede odškodnin ob morebitnih prihodnjih primerih zastrupitve krme. "Želimo si zaščite za celotno panogo," je v Berlinu danes dejal predsednik združenja Gerd Sonnleitner in dodal, da so se kmetje zaradi škandala po nedolžnem znašli v težavah. Sonnleitner predlaga ustanovitev sklada, v katerega bi sredstva vplačali proizvajalci krme.
Škodo, ki naj bi nastala kmetom zaradi zaprtja farm in drugih ukrepov ob zadnji aferi z dioksinom, je Sonnleitner ocenil na okoli sto milijonov evrov.
Opozicija očita ministrici hude napake
Opozicija pa je Aignerjevi v nemškem bundestagu danes očitala hude napake pri ukrepanju v primeru dioksinske afere. Po besedah podpredsednika poslanske skupine Levice Dietmarja Bartscha, ki je bil zelo kritičen do ministrice, je ta sprva ukrepala obotavljivo, nato pa je delovala pretirano.
Wilhelm Priesmeier iz vrst socialdemokratov (SPD), ki je v stranki pristojen za kmetijsko politiko, pa je ministrici očital, da je napačno ocenila položaj in tudi njena komunikacija z javnostjo je bila pomanjkljiva.
Spomnimo
Afera s strupenim in med drugim rakotvornim dioksinom, ki so ga odkrili v krmi za piščance in prašiče, je konec decembra lani izbruhnila v nemški zvezni deželi Spodnja Saška. Podjetje Harles & Jentsch, ki je proizvajalo maščobe za krmo, v katerih je bila zvišana vsebnost dioksina, naj bi sicer že marca lani ugotovilo zvišane vrednosti dioksina v svojih izdelkih, vendar tega niso sporočili pristojnim službam.
Nemške oblasti so zaradi afere z zastrupljeno živalsko krmo začasno zaprle 4700 farm, od katerih jih okoli 900 še ostaja zaprtih, večina od teh v Spodnji Saški.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.