Izrael je še okrepil svojo že skoraj dva tedna trajajočo ofenzivo na območju Gaze, medtem ko Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) judovski državi očita, da ne omogoča pomoči ranjencem. Vojaki naj reševalcem več dni ne bi dovolili do hiše v Gazi,
kjer so našli štiri popolnoma izstradane majhne otroke poleg trupel njihovih mater. Prav tako so jim več dni onemogočali dostop do soseske Zejtun v Gazi. Tam je v
treh hišah na reševalce čakalo 18 ranjencev, med njimi trije otroci, ki
so bili preveč šibki, da bi lahko stali. Našli so tudi 18 trupel. Dostopa do več uničenih hiš v isti soseski še vedno nimajo, trdi Rdeči križ.
"Vojska ni dovolila niti nam niti palestinskemu Rdečemu polmesecu, da bi pomagali ranjenim," je dejal vodja misije Rdečega križa na območju Pierre Wettach. Dodal je, da je to "šokanten incident", saj so se ves čas zavedali, kakšne so razmere na terenu. ICRC meni, da izraelska vojska v tem primeru ne izpolnjuje
svojih obveznosti po mednarodnem humanitarnem pravu, ki jo obvezuje, da
mora poskrbeti in evakuirati ranjence.
Izrael priznal: Napad na šolo je bil napaka
Po podatkih palestinskih zdravnikov je v torkovem izraelskem napadu na poslopje šole na severu Gaze, ki je pod upravo Združenih narodov (ZN), umrlo 43 oseb, več sto pa jih je bilo ranjenih. Predstavnik Združenih narodov je dejal, da je Izrael tujim diplomatom potrdil, da palestinski gverilci iz šole niso izstrelili raket.
Tiskovni predstavnik Agencije ZN za pomoč Chris Gunnes je dejal, da je tovrstna obtožba o izstrelitvi raket iz šole predstavljala “veliko obtožbo zoper nevtralno agencijo ZN, ki se je sedaj pokazala za neutemeljeno”. Glavni tajnik Ban Ki Muna je še dejal, da je napad na šolo, ki je pod zaščito Združenih narodov “popolnoma nesprejemljiv”.
Pomoč - da ali ne?
Izrael je tudi danes za tri ure ustavil napade, da bi tako omogočil dostavo humanitarne pomoči obubožanim prebivalcem območja Gaze. Pri tem pa se je zgodil nov incident, ki je po napadu na šolo še zaostril odnose med ZN in Izraelom. Vojska je namreč ubila voznika tovornjaka, ki je bil namenjen po pošiljke pomoči, še eno osebo pa ranila. Vozilo je bilo opremljeno z znakom in zastavo svetovne organizacije. ZN so po incidentu, ki se je zgodil v času, ko naj bi bili napadi prekinjeni, ustavila dostavo pomoči v Gazo. Kot je pojasnil njihov tiskovni predstavnik Chris Gunness, pomoči ne bodo dostavljali, dokler osebju ZN ne bo zagotovljena varnost.
Nadaljevanje ofenzive
Ofenziva se nadaljuje, nočne napade prebivalci Gaze pisujejo kot ene najhujših doslej. Letala so napadla več deset ciljev, pri čemer so se osredotočila na predore na meji med Gazo in Egiptom, po katerih naj bi Palestinci tihotapili orožje. Na območju Rafe naj bi bilo po ocenah Izraela okoli 300 tovrstnih predorov. Kopenske enote pa so se medtem prebile do mesta Han Junis. V noči na četrtek naj bi sicer na drugi strani na Izrael padla zgolj ena raketa.
O incidentu poročajo tudi z Zahodnega brega. Policija je ustrelila Palestinca, ki je poskušal zanetiti ogenj na bencinski črpalki v judovski naselbini zahodno od Jeruzalema.
Iz Libanona priletele rakete, Slovenci na varnem
Iz Libanona so na sever Izraela v bližino mesta Naharija danes priletele tri rakete, dva človeka sta lažje ranjena. Izraelska vojska je nemudoma odgovorila s topništvom.
Takoj so se pojavila ugibanja, ali poskuša skrajno libanonsko gibanje Hezbolah - podpira ga Iran - z odprtjem nove fronte razbremeniti Hamas v Gazi. Predstavnik izraelske vlade to zavrača in za incident krivi palestinske skupine v Libanonu, kar pa je Hamas že zanikal. Vpletenost v napade zanika tudi Hezbolah. Vlada v Bejrutu pa je raketni napad na Izrael obsodila, medtem ko mirovne sile ZN v Libanonu (Unifil) dogodek še preiskujejo. Na jug države so po incidentu namestile dodatne enote.
S slovenskega obrambnega ministrstva so sporočili, da slovenski pripadniki Unifila niso bili udeleženi v današnjem incidentu in se počutijo dobro. Ob tem so dodali, da naloge petega slovenskega kontingenta s 14 pripadniki, ki je dolžnosti prevzel konec novembra lani, ostajajo enake. V skladu z resolucijo 1701 še naprej pomagajo libanonski vojski v zahodnem sektorju južnega dela Libanona, njihove naloge pa vključujejo nadzor celotnega območja odgovornosti, vključno z nadzorom razmejitvene črte med Libanonom in Izraelom ter vseh vstopnih točk v južni del Libanona kot tudi pomoč pri reševanju nestabilnih razmer.
Še vedno brez dogovora
Varnostni svet ZN po treh dneh intenzivnih pogajanj še vedno ni dosegel dogovora o besedilu o spopadih v Gazi. Arabska stran vztraja pri sprejetju zavezujoče resolucije, po najnovejših podatkih iz New Yorka pa si po novem za to prizadevajo tudi zahodne članicem Francija, Velika Britanija in ZDA.
Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je sicer v sredo predstavil novo mirovno pobudo, zunanji minister Ahmed Abul Hejt pa je dejal, da si Kairo prizadeva za končanje spopadov v treh dneh. Po njegovih besedah želijo uresničiti vsaj dve točki mirovnega načrta - kratkotrajno premirje in odprtje mejnih prehodov. Stališče Izraela je, da je treba egiptovsko pobudo, ki ima široko podporo mednarodne skupnosti, še dodelati.
KOMENTARJI (383)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.