ZDA so po besedah ameriškega upravitelja v Iraku Paula Bremerja pripravljene razmisliti o izboljšavah načrta za predajo oblasti Iračanom. Bremer je ob tem poudaril, da je po njegovem mnenju na voljo premalo časa, da bi do tedaj že lahko izvedli tudi splošne volitve. "Nameravamo se držati časovnega načrta, ki smo si ga zadali," je dejal Bremer v petek po posvetih z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem. Bremer je tako na svoj način zavrnil zahteve iraških šiitov, ki od ameriških upraviteljev zahtevajo izvedbo splošnih volitev še letos.
Po tem načrtu naj bi do 30. junija v Iraku imenovali člane prehodne vlade in s tem predali oblast Iračanom, splošne volitve pa bi izvedli do konca leta 2005. Toda to po mnenju iraških šiitov ne bi predstavljalo "volje ljudstva" in zato zahtevajo, da si Iračani sami izberejo vlado, ne pa da bo ta imenovana s strani Američanov.

V nasprotnem primeru so šiitski verski voditelji v petek tudi zagrozili z odprto konfrontacijo okupacijskim silam v Iraku. Kot je v petek poročala katarska televizija Al Džazira, je tesni sodelavec šiitskega verskega voditelja Alija al Sistanija napovedal celo fatvo oziroma islamsko pravno navodilo velikega ajatole, ki bo vernikom prepovedala podporo svetu prehodne iraške vlade, če bodo okupacijske oblasti še naprej ignorirale šiitske zahteve.
Za večjo vlogo ZN
Washington je ponovno poudaril, da si želi tudi povečati vlogo Združenih narodov v Iraku in s tem zagotoviti večjo stabilnost v državi. Bremer in člani sveta prehodne iraške vlade naj bi tako o tem v ponedeljek govorili z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom, razpravljali pa naj bi tudi o načrtu, ki so ga 15. novembra sprejele ZDA in svet iraške prehodne vlade. Bremer naj bi ob tej priložnosti Annanu predlagal tudi bolj neposredno vlogo ZN pri zbiranju članov prehodne iraške vlade ter da naj bi ZN skušale prepričati šiite, da so splošne volitve v Iraku letos neizvedljive.
Japonski vojaki na poti

V Kuvajt je prispela prva skupina japonskih vojakov, ki bodo na jugu Iraka opravljali humanitarne naloge. Skupina 35 vojakov bo nastanjena v kampu Virgina, ki leži 45 kilometrov severozahodno od glavnega mesta Kuvajta, nato pa bodo odšli v mesto Samava na jugu Iraka. Glavna skupina 600 japonskih vojakov naj bi iz Japonske odšla konec januarja, skupno pa bo v Iraku 1.000 japonskih vojakov.
Napotitev japonskih vojakov je prelomnica v zgodovini Japonske, saj je japonska vojska po drugi svetovni vojni imela samo obrambne naloge in ni sodelovala v vojaških operacijah zunaj države.
Napad na ameriško patruljo

V bombnem napadu severno od Bagdada so bili ubiti trije ameriški vojaki in dva Iračana.
Po navedbah ameriškega podpolkovnika Billa je vozilo z vojaki zapeljalo na mino na cesti iz Bagdada proti Tadžiju. Vodji enote je tik pred eksplozijo ranjenemu uspelo pobegniti iz vozila, medtem ko je bila eksplozija usodna za preostalih tri ameriške vojake in dva Iračana, ki so bili na skupni patrulji. Kot je še dejal McDonalda, je na kraj eksplozije takoj prihitela ameriška enota za hitro posredovanje in prijela tri moške, ki so skušali pobegniti v belem tovornjaku, na katerem so našli sredstvo za izdelovanje bomb.
Ameriška vojska je danes tudi sporočila, da je za posledicami strelne rane umrl še en ameriški vojak. Ranjen je bil v petek zvečer na območju južno od Bagdada, več podrobnosti pa ni znanih.