
Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je ob odprtju 50. Generalne konference IAEA na Dunaju pozval Iran ter šest držav, ki se v imenu ZN pogajajo s Teheranom o njegovem jedrskem programu, k začetku pogajanj, ki bi prispevala k zmanjšanju zaskrbljenosti glede narave iranskega jedrskega programa.
"Upam, da bodo prek dialoga med Iranom in evropskimi partnerji vzpostavljeni pogoji za začetek pogajanj, ki bi se morala začeti že zdavnaj," je dejal El Baradej ob odprtju generalne konferenco IAEA, ki se je udeležujejo predstavniki 140 držav članic organizacije in v središču katere bodo prizadevanja za zmanjšanje širjenja jedrskega orožja.
Francoski predsednik Jacques Chirac je medtem danes v Parizu kot prvi evropski predstavnik dal jasno vedeti, da ustavitev bogatenja urana ni predpogoj za začetek pogajanj z Iranom o njegovem jedrskem programu. Kot je dejal, se je mednarodna skupnost pripravljena odpovedati uvedbi sankcij proti Iranu oziroma zatekanju k Varnostnemu svetu ZN, če bo Iran začel pogajanja in prekinil bogatenja urana.
"Sestati se morajo Iran in šest držav (pet stalnih članic VS ZN in Nemčija), sestaviti morajo dnevni red in nato začeti pogajanja," je za radio Europe-1 dejal Chirac. "Na teh pogajanjih bi se šesterica odpovedala prenosu iranskega vprašanja pred VS ZN, Iran pa bi se odpovedal bogatenju urana," je še dejal francoski predsednik pred odhodom v New York, kjer se bo udeležil letnega zasedanja Generalne skupščine ZN.

ZDA sicer poskušajo doseči odobritev sankcij proti Iranu, ker je kršil rok VS ZN in IAEA, po katerem bi moral do konca avgusta prekiniti bogatenje urana. Washington se zavzema za sankcije, čeprav visoki predstavnik EU Javier Solana in glavni iranski jedrski pogajalec Ali Laridžani skušata doseči dogovor, ki bi vodil k nadaljevanju pogajanj.
Centri za bogatenje urana
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier se je medtem zavzel za oblikovanje centrov za bogatenje urana pod nadzorom ZN, ki bi prispevala h končanju spora glede Irana, je poročal nemški časnik Handelsblatt. Te centre oziroma banke goriva bi lahko uporabljalo več držav, nadzor nad njimi pa bi izvajala IAEA. "Zainteresiranim državam kot je Iran pa bi omogočilo pridobivanje jedrskega goriva za civilno porabo pod strogim nadzorom," je dejal.
Na konferenci, ki bo trajala do petka, bodo sicer po napovedih govorili tudi o severnokorejskem jedrskem programu, o uporabi Sporazuma o varovanju jedrskih materialov na Bližnjem vzhodu, na predlog arabskih držav pa tudi o izraelskih jedrskih zmogljivostih in izraelski grožnji.
Razpravljali bodo tudi o sprejemu novih članic v IAEA, o ukrepih za okrepitev mednarodnega sodelovanja na področju jedrske, sevalne in transportne varnosti ter ravnanja z odpadki. Posebej pa bo beseda tekla tudi o ukrepih za zaščito pred jedrskim terorizmom. Srečanja se udeležuje tudi delegacija Slovenije, ki naj bi po konferenci prevzela predsedovanje Svetu guvernerjev IAEA.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.