
Nemška vlada pripravlja novo izmenjavo ujetnikov med Izraelom in libanonskim proiranskim gibanjem Hezbolah, je danes v Berlinu potrdil tiskovni predstavnik nemškega kanclerja Gerharda Schröderja, ki drugih podrobnosti ni želel razkriti.
Skrajno palestinsko gibanje Hamas je po vzoru libanonskega proiranskega gibanja Hezbolah že zagrozilo z ugrabitvami izraelskih vojakov, ki bi jih lahko nato izmenjalo za priprte Palestince. Kot je po današnji petkovi molitvi v mestu Gaza povedal ustanovitelj in duhovni vodja Hamasa, šejk Ahmed Jasin, je to edini način, da osvobodijo palestinske ujetnike iz izraelskih zaporov.
V izraelskih priporih je okrog 7000 Palestincev. "Izraelci razumejo le jezik nasilja in nam nikoli ne bodo dali svobode," je povedal šejk Jasin novinarjem pred mošejo v Gazi. Palestinske frakcije bodo naredile vse, kar je v njihovi moči, da ugrabijo izraelske vojake, je pojasnil. Ob tem je priznal, da to ne bo lahko delo.
Tiskovni predstavnik izraelskega premiera Ranan Gisin se je na grožnjo Hamasa odzval z obljubo, da bo Izrael odgovoril na takšne ugrabitve. "Z enako vztrajnostjo in odločnostjo, s katero se trudimo vrniti ujetnike v Izrael, se bomo spoprijeli tudi z ugrabitelji," je dejal Gisin. "In naša dolga roka jih je še vedno dosegla," je dodal.
Ob posredovanju Nemčije je Izrael v četrtek izpustil 430 palestinskih in arabskih zapornikov in Nemca v zameno za izpustitev izraelskega poslovneža, ki ga je Hezbolah ugrabil oktobra 2000, in za trupla treh izraelskih vojakov.
Izraelska vojska vdrla v Betlehem
Hamas je tako kot vojaško krilo gibanja Fatah Brigade mučenikov Al Aksa prevzel odgovornost za četrtkov samomorilski napad v Jeruzalemu, v katerem je poleg napadalca umrlo deset ljudi. Izraelske sile so danes v odgovor na ta napad prvič po šestih mesecih vdrle v Betlehem. Vdor je trajal le 12 ur, prav tako pa se Izrael za razliko od svojih prejšnjih vojaških operacij tokrat ni odločil za zaporo Zahodnega brega in Gaze.
Po besedah palestinskih virov je izraelska vojska prodrla tudi do trga Manger, ki leži ob baziliki Jezusovega rojstva. Tiskovni predstavnik izraelske vojske je potrdil, da v Betlehemu poteka "operacija proti terorističnim organizacijam". Po njegovih besedah so izraelski vojaki že aretirali več osumljencev, njihovega števila ni navedel, prav tako ne, koliko časa, naj bi trajala akcija izraelske vojske v Betlehemu.

Izraelske enote v bližini Zahodnega brega so ubile predstavnika Hamasa, ki naj bi po besedah vojske ob poskusu aretacije začel streljati nanje. Prav tako je vojska v bližini naselja Dugit ubila dva Palestinca, ki sta bila oborožena z granatami in eksplozivom. Po trditvah prič so Izraelci priprli 12 Palestincev, v iskanju pa naj bi sodelovalo 15 oboroženih vozil.
Odgovornost za včerajšnji napad v Jeruzalemu, v katerem je umrlo 10 ljudi, 50 pa je ranjenih, je po brigadah mučenikov Al Akse prevzelo še palestinsko gibanje Hamas.
Izrael odreka pristojnost meddržavnemu sodišču
Predstavnik izraelskega veleposlaništva v Haagu je Meddržavnemu sodišču v Haagu predal pisno stališče izraelske vlade glede varnostnega zidu, ki ga Izrael gradi na Zahodnem bregu. V izjavi Izrael izraža prepričanje, da Meddržavno sodišče ni pristojno za zadevo.

Generalna skupščina OZN je 8. decembra lani od Meddržavnega sodišča zahtevala, naj poda mnenje o tem, ali gradnja varnostnega zidu predstavlja kršitev mednarodnih pravnih načel. Sodišče je članice OZN in palestinsko vlado zaprosilo, naj do 30. januarja podajo pisne izjave glede gradnje varnostnega zidu. Prvo zaslišanje o zadevi naj bi bilo 23. februarja.