Namestnik ameriške državne sekretarke, pristojen za neširjenje jedrskega orožja, Stephen Rademaker, je opozoril, da je Iran sposoben v devetih mesecih izdelati jedrsko bombo, če bi imel na voljo 3000 centrifug za bogatenje urana. Po besedah Rademakerja je Iran sporočil Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA), da namerava do jeseni postaviti 3000 jedrskih centrifug. Po ameriških izračunih bi ta količina zadostovala za proizvodnjo tolikšne količine obogatenega urana, s katerim bi Iran v 271 dneh oziroma v devetih mesecih lahko proizvedel jedrsko orožje.
Iran bo obširno bogatil uran
Namestnik vodje iranske jedrske organizacije Mohamed Saedi je medtem napovedal, da namerava Iran začeti bogatiti uran v velikem obsegu z zagonom 54.000 centrifug. Saedi je novico predstavil dan potem, ko je Iran sporočil, da mu je prvič uspelo uspešno izvesti bogatenje urana, sicer v manjšem obsegu, z zagonom 164 centrifug.
Saedi je z izjavo nakazal, da je Teheran odločen razširiti svoj jedrski program, čeprav ZN zahtevajo njegovo ustavitev. "V Natancu bomo razširili bogatenje urana na industrijski ravni," je Saedi povedal za iransko televizijo. Kot je še povedal, je Iran IAEA obvestil, da namerava do konca leta 2006 v jedrskem objektu v Natancu namestiti 3000 centrifug in da bo nato dejavnost razširil še na 54.000 centrifug. Pri tem Saedi ni povedal, kdaj bo do tega prišlo.
Pojasnil je, da bo Iran s 54.000 centrifugami lahko proizvedel dovolj obogatenega urana za proizvodnjo goriva za jedrsko elektrarno z močjo 1000 megavatov, kakršno na jugu Irana trenutno gradi Rusija.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad pa je medtem v torek uradno razglasil, da se je Iran pridružil klubu jedrskih držav, medtem ko je pozval Zahod, naj v Irancih ne skuša vzbuditi trajnega sovraštva s tem, ko skuša državo prisiliti v opustitev bogatenja urana. Nadalje je zatrdil, da bodo nadaljevali uporabo te tehnologije, dokler ne bodo dosegli potrebne sposobnosti, da bi z gorivom oskrbovali iranske jedrske elektrarne, je še dejal predsednik. S tem je Ahmadinedžad sprožil zaskrbljene odzive mednarodne skupnosti.
Rusija: Iran naj ustavi bogatenje urana
Rusija je po besedah tiskovnega predstavnika ruskega zunanjega ministrstva Mihaila Kaminina Iran pozvala, naj preneha z bogatenjem urana, vključno z bogatenjem v raziskovalne namene. Ob tem je Kaminin podprl misijo generalnega direktorja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohameda El Baradeja v Teheranu, kamor se bo slednji odpravil že danes. Rusija upa, da bo Iran zaskrbljenost mednarodne skupnosti vzel resno in začel tudi v praksi uresničevati sporazume IAEA.
Japonska, največja izvozna partnerica Irana, pa je izrazila osuplost nad torkovimi izjavami iranskega vrha, da je islamska republika prvič uspešno izvedla bogatenje urana, prelomnega dejanja v njenih prizadevanjih za razvoj jedrskega goriva. Po japonskem prepričanju je iranska poteza v nasprotju s sporočilom Varnostnega sveta ZN in agencije IAEA.
Japonska v iranski krizi hodi po robu, saj je podprla ameriške in evropske pozive, naj se Teheran odpove jedrskem programu, medtem ko ne želi ogroziti tesnih gospodarskih vezi z islamsko republiko.
Na iransko sporočilo o obširnem bogatenju urana se je odzval tudi francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy. Dejal je, da je Francija zaskrbljena zaradi "nevarnih dejavnosti" te islamske republike. Tiskovni predstavnik francoske vlade Jean-Francois Cope je dejal, da je bogatenje urana korak v napačno smer. "Če bo Iran uresničil svojo namero, bo to vsekakor v nasprotju z zahtevami agencije IAEA in Varnostnega sveta ZN," je še dodal Cope.
Britanski zunanji minister Jack Straw pa je ''zelo zaskrbljen'' zaradi sporočila, da je v Iranu obogateni uran. Teheran je pozval, naj preneha z jedrskimi aktivnostmi in se vrne k pogovorom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.